Díky portálu Bezpečí uvidí strážníci místo zásahu před příjezdem hlídky

  12:16
S koncem března přechází v Karlových Varech zkušební provoz portálu Bezpečí do ostrého módu. Nový projekt, který se testuje v několika městech, dává operátorům linky 156 další možnosti, jak efektivně řídit práci strážníků městské policie. Hlavní roli má chytrý mobilní telefon.

Operační středisko karlovarské městské policie, která výrazně zmodernizovala kamerový systém ve městě. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Portál umožňuje ke standardnímu hovoru na linku 156 doplnit multimediální komunikaci. Volající dostane od dispečinku strážníků SMS zprávu se speciálním odkazem, který ho po otevření lokalizuje a po povolení přístupu ke kameře spustí videohovor. Není tedy nutné do přístroje stahovat další aplikaci.

Systém zavádějí městské policie v Brně, Plzni, Karlových Varech a Zlíně.

„Podnět na vznik portálu přišel přímo od městských policií. Viděli, jak funguje portál aplikace Záchranka pro zdravotnické záchranné služby a oslovili nás, zda bychom jej nemohli přizpůsobit potřebám městské policie. Zhruba před půl rokem jsme proto spustili vývoj a jsme velmi rádi, že se do projektu postupně zapojují jednotlivá města v Česku,“ uvedl Filip Maleňák, autor aplikace Záchranka.

Změnily se technologie, ale bohužel i přístup lidí, říká velitel strážníků

„Strážníci v Karlových Varech již několik let používají ve vozidlech online kamery. Ty umožňují jejich kolegům z operačního střediska okamžitou reakci na situaci, která může vzniknout. Spuštění portálu zajistí operačnímu středisku reálný pohled na skutečný děj na místě události ještě před příjezdem hlídky. Může to výrazně zvýšit efektivitu přijatých opatření,“ řekl velitel karlovarských strážníků Marcel Vlasák.

Obsluha portálu je snadná a intuitivní

Zkušební provoz měl celý systém vyladit tak, aby bylo jeho nasazení v ostrém módu co nejefektivnější. Strážníci operačního střediska se při něm také učili portál obsluhovat. „Obsluha je intuitivní,“ popsal tuto část zkušebního provozu Vlasák.

Připustil, že pro případy tísně, kdy jde vysloveně o sekundy, není portál nejvhodnější. Uplatnění v reálném provozu ale najde. „Součástí sdílených dat jsou totiž i GPS souřadnice volajícího. To se může hodit například v případě, že se v Karlových Varech ztratí návštěvník města,“ vysvětlil velitel.

Autoři projektu mysleli také na situace, kdy portál využije cizinec. Součástí systému je proto chat s automatickým překladem pro zahraniční volající a možnost zaslat fotografie přímo na dispečink.

Preventisté v kraji působí už dvacet let, první oddělení vzniklo ve Varech

Karlovarští strážníci si už vyzkoušeli portál i při ostrých případech. Podle Vlasáka jich však zatím byly jen jednotky. „Ještě je ale před turistickou sezonou, dá se tedy předpokládat, že jich bude více,“ doplnil velitel.

Týmu aplikace Záchranka se podařilo portál Bezpečí propojit také se systémy záchranek. Díky tomu bude možné po vzájemné domluvě strážníků a krajské záchranky informace o spolupráci mezi oběma složkami předávat nejen slovně ale i daty.

Podobně je dnes na krajské záchranky při spolupráci u zásahu napojena i horská služba. Rychlá lokalizace a klasifikace události zjednoduší koordinaci a vzájemnou spolupráci těchto dvou složek.