Důležitý lineární urychlovač končí, nový chebská onkologie nedostane

  14:32
Onkologičtí pacienti, kteří jezdí do chebské nemocnice za veškerou péčí včetně chemoterapie a radioterapie, jsou odkázáni na tamní lineární urychlovač, jehož životnost skončí už v následujícím roce. O dotaci na přístrojové vybavení z programu REACT-EU však mohou žádat pouze komplexní onkologická centra. Takové přitom v Karlovarském kraji není.

Chebská onkologie pořídila současný lineární urychlovač v roce 2015. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Karlovarská krajská nemocnice kvůli obnově přístrojů připravila žádosti o finanční podporu z Evropské unie, stanovisko ministerstva zdravotnictví je ovšem zamítavé.

Podle mluvčí kraje Jany Pavlíkové se přitom o nemožnosti čerpat peníze z programu REACT-EU kraj dozvěděl až v únoru letošního roku, přičemž výzva má být zveřejněna už v průběhu března.

„Karlovarský kraj jako jediný v republice nedisponuje komplexním onkologickým centrem, i když o jeho zřízení už v minulosti usiloval. Péče o nemocné je zcela závislá na jediném onkologickém oddělení v nemocnici v Chebu. Na tyto věci jsem v uplynulých týdnech upozornil ministra zdravotnictví Jana Blatného a připojil jsem stanovisko ministerstva pro místní rozvoj, které potvrdilo, že podmínky čerpání peněz ještě bylo možné upravit,“ říká hejtman Petr Kulhánek.

„Pevně jsem věřil, že ministr dá podnět k úpravě a zařadí chebskou nemocnici mezi zařízení, jež mají výjimku a finance mohou v rámci REACT-EU získat. To se však nestalo. Jako jediný kraj v zemi tedy nemůžeme modernizovat z dotačních prostředků tento typ péče. Považujeme to za velmi diskriminační a vůči našim občanům nefér. Zvlášť proto, že patříme k regionům s prvenstvím hned v několika onkologických diagnózách,“ zdůraznil Kulhánek. 

Připomněl, že přípravou žádostí o dotaci se zabývaly týmy odborníků v jednotlivých nemocnicích. Zastupitelé Karlovarského kraje už také odsouhlasili předfinancování přístrojového vybavení. Pořízení nových přístrojů dala zelenou rovněž přístrojová komise ministerstva zdravotnictví. 

„Jsme přesvědčeni, že finanční prostředky z programu REACT-EU by výrazně posunuly úroveň péče o onkologické pacienty. Například lineární urychlovač, kterým disponuje onkologické oddělení v Chebu, byl pořízen v roce 2015 a jeho životnost tak končí v roce 2022. Chtěli jsme proto plynule techniku obnovit a nabídnout díky novému přístroji i šetrnější možnost léčby,“ dodal uvolněný zastupitel pro oblast zdravotnictví Josef März.

Primář chebské onkologie Pavel Krištof, na jehož oddělení ročně zamíří více než šest stovek nových pacientů, věří, že přístroj bude sloužit i po uplynutí životnosti. „Ale také sloužit nemusí. V takovém případě by lidé, kteří potřebují ozáření, museli jezdit jinam. Nejblíže jsou pracoviště v Chomutově a v Plzni, ovšem pokud vím, volných kapacit příliš nemají,“ podotkl primář.

Ministr Blatný vzkázal kraji, že se může v rámci programu REACT-EU soustředit na rozvoj jiných oborů, například těch, které navazují na urgentní příjem. Je také možné žádat o podporu v oblastech péče o pacienty, jejichž zdravotní stav vyžaduje doléčení v lůžkovém zdravotnickém zařízení, nebo péče o osoby s duševním onemocněním. Dále pak odkázal na možnost čerpání z očekávaných dotačních programů vypsaných pro období 2021–2027.