V Lázních Kynžvart vykolejila RegioNova, dva cestující jsou lehce zraněni

  15:54,  aktualizováno  20:05
V Lázních Kynžvart na Chebsku odpoledne vykolejil vlak RegioNova, při nehodě se lehce zranili dva lidé. Zabezpečovací zařízení včas zastavilo na trati dopravu. Mezi Plzní a Chebem je teď provoz vlaků přerušený.

Nehoda se stala osm minut před 15. hodinou. Mluvčí krajských hasičů Martin Kasal sdělil, že všichni cestující jsou z vlaku venku. „Mimořádnou událost si hned převezme Drážní inspekce,“ uvedl Kasal.

„Zatím mohu říci jen to, že strojvedoucí vlaku projel návěstidlo v poloze zakazující jízdu, tedy na červenou, zničil výhybky, vykolejily oba vozy soupravy,“ uvedl Marek Illiaš ze Správy železnic.

Podle mluvčího krajské záchranné služby Radka Hese se lehce zranili dva lidé, jedna žena utrpěla šok.

V době této události, mělo stanicí projíždět i Pendolino. Zabezpečovací zařízení ale zafungovalo správně a vlak včas zastavilo.

Podle informací iDNES.cz musí nyní Pendolino zůstat na místě do vyšetření nehody. „Zahájili jsme proto evakuaci zhruba stovky cestujících z Pendolina. Kolejištěm je hasiči doprovodí do prostoru nádraží, kde počkají na příjezd autobusů náhradní dopravy, které jedou z Mariánských Lázní,“ informoval kolem půl páté odpoledne Kasal.

Podle krajského policejního mluvčího Jakuba Kopřivy policie zadržela po nehodě jednu osobu. „Policie zahájila úkony trestního řízení pro podezření z obecného ohrožení. Příčiny a okolnosti se zjišťují ve spolupráci s Drážní inspekcí,“ řekl ČTK Kopřiva.

 Doprava na hlavní trati Plzeň - Cheb je dočasně přerušena. České dráhy (ČD) nasadily náhradní autobusy. „Odhadujeme, že mimořádná událost na trati bude trvat až do čtvrtečního rána,“ uvedla mluvčí ČD Vanda Rajnochová.

 Škoda na vlaku i kolejích je předběžně odhadnuta na 5,5 milionu korun.

Jak uvedl reportér z místa, krátce po 16. hodině stálo na nádraží asi 15 lidí, kteří čekali na příjezd náhradního autobusu.

Souprava RegioNova vykolejila i před týdnem, při vjezdu do stanice Medlešice na Chrudimsku.

Další mimořádná událost se dnes ráno stala na Orlickoústecku v pardubickém kraji, kde se na jedné koleji málem srazily dvě soupravy Leo Express Tenders. Jeden ze strojvedoucích projel návěstidlo Stůj, svoji chybu si však po chvíli uvědomil. Vlaky zastavily 500 metrů od sebe.

Velké problémy jsou dnes také na trati mezi Prahou a Berounem, kde mají vlaky od rána zpoždění. Může za to porucha zabezpečovacího zařízení u Dobřichovic. Ve stanici navíc bylo potřeba vystřídat výpravčího. Na trati, která je i za normálních okolností velmi vytížená, se přes léto opravuje jedna kolej a problémy jsou tu na denním pořádku.

V posledních týdnech se na českých železnicích stalo více mimořádných událostí. Nejtragičtější byla srážka dvou osobních vlaků u Perninku na Karlovarsku, kde 7. července zemřeli dva lidé. Policie případ vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti.

O týden později se srazily osobní a nákladní vlak mezi Úvaly a Českým Brodem. Zranily se desítky lidí. Strojvedoucí, který zůstal zaklíněný ve zdemolované kabině, zemřel.