Zpívající fontána v Mariánských Lázních se dočká ozdravné kúry po 37 letech

  14:16
Zpívající fontánu, jednu z atrakcí Mariánských Lázní, čeká ozdravná kúra. Dotkne se technologie, rozvodů i samotného bazénu. Bude to poprvé, co zařízení z roku 1986 podstoupí tak zásadní rekonstrukci.

Zpívající fontána v Mariánských Lázních zahajuje každoročně provoz 30. dubna. | foto: město Mariánské LázněMF DNES

„Řada těch věcí už je za hranicí životnosti. Že fontána funguje, je do jisté míry zásluha Petra Matějky, který o ni s nadšením pečuje. Musí například každé dva dny čistit trysky, které se zanášejí špínou. Je to složitá a titěrná práce,“ uvedl starosta Martin Hurajčík.

Město zadá projekt na rekonstrukci fontány. Ten by měl stát zhruba půl milionu korun.

„Fontána ještě letos pojede v klasickém režimu. Možná se ale nevyhneme tomu, že provoz budeme muset ukončit o měsíc dříve, protože obvykle fontána hraje až do 31. října. To ale ještě není rozhodnuté, uvidíme podle projektu. Cílem je, aby příští rok na zahájení lázeňské sezony už byla fontána v provozu,“ řekl starosta.

Výměna čeká nejen podzemní strojovnu zpívající fontány, tedy nádrže, čerpadla a několik kilometrů trubek, ale také světla, která by nově měla být modernější a úspornější. Úpravám se nevyhne ani samotný bazén spolu s doplňky na povrchu. Náklady jsou odhadované na 20 milionů.

První skladbu složil fontáně Petr Hapka

Zpívající fontána byla vybudována v rámci rekonstrukce promenádního prostoru areálu, který nesl jméno Maxima Gorkého. Autorem návrhu je akademický architekt Pavel Mikšík, u zrodu myšlenky na atrakci, v níž by se snoubila tryskající voda s hudbou a barevnými světly, stál Pavel Janeček.

Fontána má deset základních střikových systémů a dohromady tvoří několik stovek trysek. Dominantní střední střik dosahuje výšky šesti metrů. Technické zázemí v podzemí pod fontánou tvoří strojovna s deseti čerpadly, akumulační nádrž o objemu 25 tisíc litrů a elektrická rozvodna. Řídicí místnost s počítačem je umístěna v areálu kolonády.

Na historicky první produkci se v roce 1986 přišly podívat stovky lidí. Byli mezi nimi tuzemští turisté, kteří do města přijeli kvůli této novince, lázeňští hosté, ale i němečtí rekreanti z hotelů Kavkaz a Pacifik. Fontánu poté rozezpívala skladba s názvem Hudba pro fontánu, kterou speciálně pro ni složil Petr Hapka.

Také letos po zimní přestávce čeká fontánu slavnostní uvedení do provozu. Uskuteční se tradičně 30. dubna ve 21 hodin.

30. dubna 2012