Kurzy knihovny i hospodářské komory pomáhají uprchlíkům naučit se česky

  9:14
Krajská hospodářská komora Karlovarského kraje (KHK KV) i krajská knihovna se snaží naučit uprchlíky z Ukrajiny co nejrychleji základům češtiny. Vsázejí na to, že po překonání jazykové bariéry snáze najdou lepší práci nebo bydlení.

ilustrační snímek | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Krajská knihovna chce získat grant na kurzy češtiny pro uprchlíky, které by měly začít v září. Zkontaktovala už lektorku, která uprchlíkům připraví pětitýdenní intenzivní výuku na míru. Po jejím zvládnutí se absolventi budou schopni domluvit v běžných životních situacích.

Na kurz knihovna vyhlásila finanční sbírku, podrobnosti lze nalézt na stránkách krajské knihovny.

Hospodářská komora už spustila šest kurzů pro více než stovku zájemců z dvanácti firem.

„Neznalost českého jazyka bývá v zaměstnání největším problémem. A protože víme, že pro většinu zaměstnavatelů je složité, aby sami pořádali jazykové kurzy, snažíme se jim i tímto způsobem pomoci. V kraji našly zaměstnání už více než dva tisíce uprchlíků z Ukrajiny, kteří pracují hlavně ve výrobě, ale také třeba ve službách nebo logistice,“ řekla Lenka Mansfeldová, ředitelka KHK KV.

A snahu komory zaměstnavatelé vítají. „Velmi nám tyto kurzy pomáhají, protože jazyková bariéra je značná. Našim zaměstnancům z Ukrajiny to navíc usnadní adaptaci nejen v zaměstnání, ale i v běžném životě,“ řekla Eva Drozdeková, koordinátorka pomoci válečným uprchlíkům ze společnosti Františkovy Lázně Aquaforum.

Jazykové kurzy ocenili také v sokolovské nemocnici, kde mají několik nových zaměstnanců z řad ukrajinských uprchlíků.

„Ocenili jsme posílení vlastních kurzů, protože cizinci o češtinu jevili velký zájem. Chtějí se co nejdříve začlenit jako řádná pracovní síla ve svém oboru,“ potvrdila Klára Veselá, personalistka Nemocnice Sokolov. V současnosti je v sokolovské nemocnici 45 pracovníků z Ukrajiny, před válkou jich bylo asi 30.

Kurzy se rychle plní

Uprchlíci našli cestu i do výrobních provozů. Například Witte Ostrov. Desítky ukrajinských pracovníků tady našly práci už před válečným konfliktem, další teď ale přibyli.

„V souvislosti s konfliktem na Ukrajině jsme přijali 10 pracovníků z řad rodinných příslušníků našich zaměstnanců, které zaměstnáváme v režimu Ukrajina již od roku 2017. Celkem aktuálně zaměstnáváme zhruba 120 zaměstnanců z Ukrajiny, a to převážně na pozici operátorů výroby, ale řada z nich se osvědčila také na pozicích manipulačních dělníků, na technických pozicích ve výrobě, nástrojárně, kvalitě a také na pozici production manufacturing engineer,“ uvedla Šárka Kutišová, HR Business Partner Witte Ostrov.

Možnost navštěvovat jazykové kurzy si pochvalují i jejich účastníci. „Do prvního kurzu jsem se nedostala, protože se rychle zaplnil. Jsem proto velmi ráda, že se konají další. Velkou výhodou pro mě je, že nemusím nikam zdlouhavě dojíždět,“ uvedla paní Nataša, která pracuje ve společnosti Františkovy Lázně Aquaforum.

S kurzem je spokojená také paní Hanna pracující ve firmě AZUS Březová: „Je profesionální, jsem moc ráda za jeho zajištění. Díky zkušeným lektorkám navíc hodiny výuky hezky utíkají.“

AZUS je malá rodinná firma, která poskytla práci třem mladým ženám na pozici pomocných pracovních sil ve výrobě a v úklidu.

„Slečny, které jsme zaměstnali, jsou zároveň ubytované v naší rodině. Chtěli jsme jim pomoci, aby se mohly co nejdříve začlenit do společnosti. Díky práci mají zajištěný přivýdělek a zároveň přijdou na jiné myšlenky,“ vysvětlila Lucie Trčková, obchodní manažerka společnosti AZUS Březová. Za kurzy, které KHK KK pořádá, jsou proto velmi rádi.

První lekce má za sebou také pan Oleg, který pracuje ve Witte Ostrov: „S výukou Facebooku nabízí uprchlíkům speciální učební materiál pro Ukrajince, který mohou využít při různých kurzech nebo při samostudiu.

Autor: