„Doktor Basch se narodil v roce 1837 v Praze do rodiny židovského obchodníka,“ uvedl při odhalení jeho busty v parku u Goethova náměstí ředitel městského muzea Mariánské Lázně Jaromír Bartoš.
Pracoval ve vídeňské všeobecné nemocnici, ale v roce 1862 se dostal až do Mexika. Tam zastával úřad velitele vojenské nemocnice a v roce 1866 se stal osobním lékařem mexického císaře Maxmiliána Habsburského. „Sdílel s ním i jeho nelehký osud. Po povstání v Mexiku byl císař zajat a uvězněn.
Odborník na měření krevního tlaku
Doktor Basch s ním byl čtyři měsíce ve vězení a byl i svědkem jeho popravy v roce 1867,“ popsal další osudy později proslulého lékaře ředitel muzea. Basch pak dopravil tělo do Vídně, kde informoval císaře Františka Josefa I. o okolnostech jeho smrti. Za to mu byl udělen rytířský titul.
„V roce 1862 přijel do Mariánských Lázní a otevřel si zde sezonní praxi,“ dodal ředitel muzea. Ordinaci měl v domě Windsor a léčil například Václava Beneše Třebízského. Doktor Basch se věnoval lékařským výzkumům a v roce 1880 vynalezl přístroj na měření krevního tlaku. Svou sezonní praxi zrušil v roce 1904. Od té doby se věnoval pouze výzkumu.
První dvě skulptury zmizely
Na jeho počest mu Mariánské Lázně postavily v roce 1930 pomník. Během druhé světové války však byla tato bronzová busta zrekvírována nacisty pro válečné účely. Jedním z důvodů byl i fakt, že Samuel Basch, ačkoliv konvertoval ke katolickému vyznání, pocházel z židovské rodiny.
„Díky iniciativě Vladimíra Křížka mu byl na stejném místě postaven v roce 1987 pomník nový. Jenže bronzovou bustu od Vítězslava Eibla v květnu 2013 někdo ukradl. Naštěstí se dochoval sádrový model,“ dodal Jaromír Bartoš.
Sochy ve veřejném prostoru
„Chceme lidem připomínat nejen nové, ale také starší sochy, které se ve veřejném prostoru nacházejí,“ řekla Zuzana Stejskalová, mariánskolázeňská site manažerka pro UNESCO. Chystají se například komentované prohlídky města či performance se soudobými umělci. „Znovuodhalení sochy doktora Bascheho je zahájení festivalu soch ve veřejném prostoru,“ dodala.
Před začátkem sezony se na své místo vrátily i tři sochy Múz Olbrama Zoubka, které město nechalo nákladem 1,2 milionu korun zrestaurovat. Další Zoubkova socha, také po opravě, stojí přímo před hotelem Butterfly. Dříve byla umístěna nahoře na fasádě hotelu. „Další socha je nyní v restaurátorské dílně a zanedlouho se do hotelu vrátí,“ poznamenal Karel Kalivoda, generální ředitel Léčebných Lázní.