iDNES.cz

Františkovy Lázně zahajují sezonu, lidé uvidí dosud nezveřejněné fotografie

  15:30
Město Františkovy Lázně o víkendu vstoupí do 230. lázeňské sezony. Oslavy začaly už v pátek v městském muzeu otevřením výstavy Osudy, lidé, události. Představuje soubor unikátních, dosud nezveřejněných fotografií z 20. a 30. let minulého století. Zachycují vesměs významné osobnosti, které tehdy lázně navštívily.

„Součástí vernisáže bude i představení knihy Slavná lázeňská města Evropy historika a památkáře Lubomíra Zemana,“ informoval ředitel Městského muzea Františkovy Lázně Aleš Česal.

Muzeum kolekci snímků získalo na sklonku loňského roku darem od chebského spisovatele, historika a sběratele Emila Hrušky, který jej měl v soukromé sbírce.

Autor fotografií je neznámý

„Fotografie jsou unikátní. Zachycují slavné herce, umělce, lékaře, vědce a politiky. Řada z nich je známá i současníkům. Je tu například Lída Baarová a její milenec Gustav Fröhlich. Právě tady se s Fröhlichem pohádali. Poté, co Fröhlich odešel, začal Baarové volat Goebbelsův tajemník. Dalo by se říct, že právě ve Františkových Lázních velká aféra s říšským ministrem propagandy začala,“ popsal Česal.

Zmínil také fotografii prvorepublikového herce Rolfa Wanky či prezidenta Edvarda Beneše, který do lázní přijel za svou manželkou Hanou. „Fotografie jsme doplnili i tehdejšími významnými událostmi. Tehdy se tu konal například gynekologický kongres, zajímavé bylo také svěcení pramenů. Výstava, k níž jsme vydali i katalog, ukazuje jedinečný kolorit lázní v jejich zlaté éře,“ konstatoval ředitel Česal.

Kdo je autorem fotografií slavných, je zatím velkou neznámou. Snímky jsou sice popsané, ale jméno fotografa se zjistit nepodařilo. „Mám pocit, že album je plné propagačních fotografií, protože součástí jsou i různé reklamní stánky a cestovní kanceláře. Na obalu bylo napsáno, že tyto snímky se autorovi nepodařilo udat do tisku. Budeme dál pátrat, výstavou to nekončí,“ dodal Aleš Česal.

Připravený je bohatý program

Zahájení lázeňské sezony pokračuje v sobotu. Připraven je program pro návštěvníky všech věkových kategorií. Hned ráno rozezní ulice tradiční pochod mažoretek a hudba dechového orchestru. Následovat bude mše, poté se průvod vydá Národní třídou až k Františkovu prameni, kde se bude konat svěcení pramenů a dojde k zahájení slavností.

Lidé se mohou těšit třeba na bubenickou show, kejklíře, skupinu ABBA Stars či The Apples. Celým programem bude provázet herec a moderátor Petr Rychlý. Po skončení hlavního programu je pro návštěvníky připravena ještě oldies party.

Slavnosti budou pokračovat i v neděli, kdy městu opět popřejí dobré ráno mažoretky a dechový orchestr. Následně se představí Starovarband a uskuteční se Promenádní koncert u Františkova pramene. Rovněž se otevře Františkova stezka. Zájemce provede zajímavými částmi města ředitel muzea Aleš Česal, který představí interaktivní brožuru, jež v souvislosti s otevřením stezky muzeum vydalo.

zpět na článek