Skalenská radnice nechala zchátralý dvoupatrový objekt z roku 1888 opravit. Práce přišly na bezmála půldruhého milionu korun, dotace z Karlovarského kraje byla 175 tisíc korun.
V sobotu 17. května ve 13 hodin se obnovená památka na hřbitově ve Skalné výjimečně otevře veřejnosti.
„V předchozích letech došlo na výměnu dlažby. Snažili jsme se najít takovou, aby byla co nejvíc podobná původním dlaždicím. Opraveny byly vnitřní omítky, které byly následně opatřeny nádhernou vnitřní výmalbou. Pořídili jsme pevné pochozí sklo a pochozí dřevěný poklop schodiště. Dále bylo opraveno původní vybavení, tedy klekátko a nový je i katafalk. Ve zvoničce nad vchodem je nový zvon,“ popsala úpravy tajemnice skalenského úřadu Martina Muchnová a doplnila, že opravám předcházel archeologicko-antropologický výzkum, který přinesl zajímavá poznání.
„Zkoumaly se zbylé ostatky v osmnácti rakvích, které byly většinou násilně otevřeny. Přes prvotní skepsi se podařilo učinit zcela unikátní nález, jímž je přirozeně vzniklá mumie šestiletého chlapce Ernsta Wenzela Gabriela Hendricha. Právě pro něj byla hrobka původně vybudována,“ uvedl archeolog chebského muzea Michal Beránek.
Tragická rodinná událost se stala v rodině Ladislava Hendricha, c. k. krajského soudního rady v roce 1887, když jeho šestiletý syn Ernst zemřel na spálu. Ladislav Hendrich tehdy založil „Žákovskou nadaci Ernsta Hendricha“, do které vložil stříbrnou obligaci, jejíž úrok měl být vyplácen na Štědrý den vybranému žáku 1. třídy, s povinností pomodlit se u hrobu Ernsta Hendricha.
Fenomén zemětřesení. Geofyzikální muzeum ve Skalné ho přiblíží detailněji![]() |
Rovněž se rozhodl vystavět na hřbitově ve Skalné rodinnou hrobku. Návrh vypracoval architekt Emil Glocker z Chebu a na pozemku těsně za hřbitovní zdí postavil hrobku s kaplí skalenský stavitel Andreas Kirschnek.
Stavba v jednoduchém novogotickém stylu byla spojena se hřbitovem brankou a vysvěcena. V roce 1889 zemřel Hendrichovým i druhý syn, i on byl pohřben v hrobce vedle svého mladšího bratra. V průběhu let v podzemní kryptě postupně spočinulo osmnáct členů rodiny.
Po odsunu německých obyvatel z českého příhraničí začala neudržovaná hrobka chátrat. Na přelomu milénia se dočkala částečné obnovy a nyní kompletní rekonstrukce.