Promítání, diskuze a návrat k soutěži. Takový bude Marienbad Film Festival

  11:30
V plném proudu jsou přípravy na 8. ročník Marienbad Film Festivalu, který se koná od 13. do 16. července. Mariánské Lázně se tak opět stanou centrem setkávání, promítání a diskuzí o současném, minulém i budoucím experimentálním a nezávislém filmu ve středoevropském kontextu. Lázeňské město se vrací k tradici festivalů, které se přestěhovaly do nedalekých Karlových Varů.

ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Letošní ročník se zaměří na jeden z nejdůležitějších smyslů – zrak. A to doslovně i metaforicky. Tématem je proto slogan: „Nic jsi neviděl“. Organizátoři filmové přehlídky se návštěvníků budou ptát, co znamená skutečně vidět, zda je možné vidění reality nebo i filmovou zkušenost zprostředkovat nebo jakou roli v kolektivní paměti může mít film.

Loňský MFF v Karlových Varech

„Tematický rámec programu tento rok definuje film Hirošima, má láska z roku 1959, který bude uveden v nově restaurované verzi jako součást dlouholeté retrospektivy režiséra Alaina Resnaise,“ prozradil programový ředitel Tomáš Vobořil. Doplnil, že letošním festivalovým děním ožijí celé Mariánské Lázně.

Festival se vrací k soutěži

Marienbad Film Festival vstoupí do veřejného prostoru a připravuje setkání filmů s dalšími druhy umění, návštěvníků s místními zájemci o film. Vedle kinosálu projekce ovládnou i netypické prostory. Program se rozroste do centra města a kromě areálu Lesního mlýna, který rovněž nesl jméno Donbas, se objeví v Městském divadle Mariánské Lázně, v městském muzeu a na hlavní kolonádě.

Podle ředitelky festivalu Zuzany Stejskalové je novinkou, že se Marienbad navrací k formátu soutěže a zakládá dvě soutěžní sekce. „Forum Marienbad: Hlavní soutěž“ zaměřující se na filmy experimentální povahy a „Forum Marienbad: Audiovizuální eseje“, jejímž cílem je prezentace videografických filmových studií a podpora audiovizuálních esejistů.

Akce spjatá s místem konání

Sekce Výběr, dramaturgická páteř festivalu, uvede již tradičně hosty z různých kontextů filmového experimentu formou masterclass, retrospektiv a site-specific projektů. Sekce Vzory představí výběr celovečerních filmů z historie i současnosti od etablovaných filmařů, které vnáší experiment do mainstreamu umělecké kinematografie.

27. srpna 2021

Filmový program se bude volně prolínat s hudebními projekty v sekci Dojetí. Ukáže, že hranice mezi audiovizuálními performancemi a koncerty jsou každým rokem tenčí. V rámci sekce vystoupí několik umělců, kteří experimentují se zvukem nebo kombinují rovnoměrně hudbu s projekcemi.

Marienbad Film Festival je od počátku úzce spjatý s místem svého konání. Lázeňské město se do dějin českých filmových festivalů zapsalo již v letech 1946 - 1949 čtyřmi úspěšnými ročníky filmové přehlídky, pozdějšího filmového festivalu, který byl posléze přestěhován do Karlových Varů.