Pohyb na sněhu je fajn, ale pozor na srážky s děly, varuje horská služba

  16:38
Stovky lidí vyrazily i přes nouzový stav před koncem letošního roku do Krušných hor užít si sněhu. Z oficiálně uzavřených areálů je nikdo nevyhání, horští záchranáři ale varují před nebezpečím například v podobě srážky se zasněžovací technikou.

„Pohyb na čerstvém vzduchu je určitě prospěšnější než trávit den v obchodním centru,“ komentoval de facto zakázanou kratochvíli Miroslav Račko, náčelník Horské služby Krušné hory. Návštěvníky ovšem nabádá k maximální opatrnosti.


Záchranáři Horské služby sice fungují, jako kdyby žádných omezení nebylo, výčet případných nebezpečí je ovšem podle Miroslava Račka dost široký.

„V areálech je v těchto dnech rozmístěna zasněžovací technika, která nemusí být v době uzavření areálů plně zabezpečená, pohybují se zde rolby a skútry, sjezdové tratě nejsou upravené a jsou na nich zledovatělá místa,“ vypočetl jen některé z nástrah.

Odpovědní by podle něj měli být především rodiče dětí.

„Rodiny by se měly pohybovat na přehledných a bezpečných místech. Boby a sáňky jsou na prudších svazích obtížně ovladatelné. Nerespektováním těchto faktů může docházet i k velmi vážným poraněním,“ varoval náčelník horských záchranářů. To dokumentoval na případě dítěte, které utrpělo tento týden úraz při bobování v areálu Bublava.

Lyžařské areály jsou rozhodnutím vlády sice oficiálně uzavřené, jejich provozovatelé však nemají možnost ani prostředky tento zákaz kontrolovat, případně „černé“ lyžaře ze sjezdovek vyhánět.

Na pohybu v přírodě není nic špatného

„Lidi, kteří vyrazili na hory, ale úplně chápu. Co vím, tak ministerstvo zdravotnictví důrazně doporučovalo pohyb v přírodě. Na tom nevidím nic špatného. Takže proč bychom je vůbec měli vyhánět?“ komentoval situaci Petr Zeman, spolumajitel a jednatel společnosti Skiareál Klínovec.

Už cesta na nejvyšší vrchol Krušných hor ovšem ukázala, že možná větším problémem, než lyžaři na uzavřených sjezdovkách, jsou motoristé, kteří podceňují buď své řidičské schopnosti, nebo přípravu vozu na zimu.

„Těsně pod vrcholem se zahrabalo jedno auto. Jeho řidič teď nasazuje řetězy,“ vysvětloval důvod, proč se provoz na silnici k vrcholu Klínovce na notnou dobu zastavil, jeden z motoristů jedoucí do údolí.

„Lidé, kteří zvolí individuální dopravu, by­měli respektovat zimní dopravní značení a mít řádné zimní vybavení, tak aby neblokovali dopravu,“ dodal na adresu motoristů náčelník Horské služby Krušné hory.