Muž na sociální síti vyzýval k útokům na vládu i vlaky, hrozí mu 15 let

  15:38
Z podpory a propagace terorismu obvinili karlovarští kriminalisté dvaašedesátiletého muže z Kutnohorska. Ten na sociální síti vyzýval k násilným útokům na ústavní instituce i činitele a na infrastrukturu. Nabádal také k bombovým útokům na vlaky jezdící v Česku. Muži hrozí vysoký trest.

ilustrační snímek | foto: Leila Hamdanovápro iDNES.cz

Obviněný muž podle policistů od loňského listopadu do letošního března podněcoval uživatele sociální sítě ke spáchání teroristického činu. „A to tím, že pomocí veřejně přístupného osobního profilu, případně ve veřejně přístupných skupinách s mnoha tisíci členy, zveřejňoval příspěvky a komentáře s výzvami k násilným útokům,“ uvedl mluvčí krajské policie Jakub Kopřiva.

Jak dále uvedl, muž podněcoval k násilným útokům na infrastrukturu, ústavní instituce a ústavní činitele České republiky, konkrétně nabádal k fyzické likvidaci české vlády a členů Parlamentu České republiky. „Dále podněcoval také k bombovému útoku na jedoucí vlaky v České republice,“ poznamenal policejní mluvčí.

Kriminalisté se na základě vlastního zjištění příspěvky a komentáři obsahujícími výzvy k násilným útokům zabývali a zjistili totožnost muže. „Zjištěnými a zajištěnými provozními a lokalizačními údaji došlo k propojení pachatele s relevantními IP adresami v požadovaném čase, jimiž muž přistupoval ke svému účtu na sociální síti, přes který příspěvky a komentáře zveřejňoval,“ vysvětlil mluvčí Kopřiva.

Následně kriminalisté dvaašedesátiletého muže zadrželi. Zároveň udělali domovní prohlídku jeho bytu, pozemku a vozidla. Při ní zajistili mobilní telefon a notebook, paměťová média a plynovou pistoli. „Po provedených úkonech jsme muže propustili a je stíhán na svobodě. Hrozí mu až patnáct let vězení,“ dodal Kopřiva.

30. srpna 2023