iDNES.cz

Zaměstnanci se chystají podat insolvenční návrh na Amati - Denak

  15:40
Poté, co se kraslický výrobce hudebních nástrojů dostal do problémů, opustila z vlastní vůle továrnu už řada jejích pracovníků. Pomoc jim nabízí úřad práce, možnosti zvažuje i kraslická radnice. Část z pracovníků pak chystá podání insolvenčního návrhu.

ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Podle Milana Šudáka, předsedy odborové organizace podniku, jde o šest zaměstnanců, kteří od června nedostali výplatu.

„Mají vlastního právníka z Karlových Varů. insolvenční návrh budou podávat,“ potvrdil odborář. Za dobu, kdy se tradiční výrobce hudebních nástrojů dostal do potíží, už podle Šudáka podnik opustila řada lidí. „Jenom z korpusárny odešlo pět nebo šest zaměstnanců,“ konstatoval.

Amati - Denak zaměstnává přibližně 190 lidí. V první vlně jich kvůli nadbytečnosti dostalo výpověď 25. Podle jednatele Jiřího Štípka šlo vesměs o technicko hospodářské pracovníky. Další lidé nyní odcházejí z vlastní vůle.

„Vzhledem k současné situaci na trhu práce, kdy zaměstnavatelé mají zájem o nové pracovníky, existuje vysoká pravděpodobnost na pracovní uplatnění na regionálním trhu práce,“ uvedla k případu kraslického podniku Kateřina Beránková, mluvčí Úřadu práce České republiky.

Jak ale zdůraznila, úřad je samozřejmě připravený pomoct i vhodnou rekvalifikací, která šanci na uplatnění ještě zvyšuje. „V případě, že by se zaměstnanci rozhodli z důvodu nevyplácení mezd ukončit pracovním poměr, nebo by došlo k propuštění, nabízí úřad široké portfolio svých služeb. Prioritou je zprostředkování vhodného zaměstnání,“ doplnila Kateřina Beránková.

Nad možnostmi pomoci uvažují také na kraslické radnici. „Máme několik návrhů, jak postupovat. Vycházeli jsme ze zkušeností v Karlových Varech z doby, kdy se rušila porcelánka. Ale to bylo za zcela jiných ekonomických podmínek. Dnes je situace na trhu práce úplně jiná,“ uvedl kraslický starosta Roman Kotilínek.

Stále prověřuje, zda existuje možnost použít na pomoc lidem, kteří se kvůli ekonomické situaci podniku ocitli v nouzi, veřejné prostředky. „I kdyby tato možnost existovala, musí rozhodnutí schválit zastupitelstvo. A to se sejde 12. září,“ dodal starosta Kraslic.

zpět na článek