iDNES.cz

Karlovarský kraj chystá rozpočet, příjmy přesáhnou devět miliard

  12:10
S provozním přebytkem ve výši 359 milionů korun počítá navrhovaný rozpočet Karlovarského kraje pro rok 2023. Naprostá většina této sumy posílí podle hejtmana Petra Kulhánka krajský fond budoucnosti, a v nadcházejících letech tak ušetřené prostředky podpoří rozvojové aktivity regionu.

„Rozpočet jsme sestavovali s pečlivým uvážením všech okolností, které do ekonomiky kraje vstupují,“ uvedl k návrhu rozpočtu na příští rok hejtman Petr Kulhánek. Jeho sestavování ovlivnila řada faktorů, ať už zvýšené ceny energií, připravované projekty, jejichž realizaci už kraj zahájil, i ty, které teprve chystá.

Podle návrhu, který budou 12. prosince schvalovat krajští zastupitelé, by tak region v příštím roce hospodařil s příjmy přesahujícími devět miliard korun. „Oproti letošnímu rozpočtu jsou daňové příjmy o téměř 850 milionů korun vyšší. To nám pomůže s krytím nákladů souvisejících s energiemi, růstem mezd a cen za služby,“ upřesnil Kulhánek.

V kolonce daňových příjmů vycházeli tvůrci rozpočtu z předpokladů ministerstva financí. „My k těmto predikcím ale přistupujeme ještě konzervativněji, takže od nich ještě odečítáme 4,5 procenta,“ doplnil k příjmové části rozpočtu hejtman.

Na výdajové straně rozpočtu je suma 11,54 miliardy korun. Rozdíl mezi příjmy a výdaji ve výši 2,52 miliardy tvoří náklady na předfinancování a spolufinancování projektů z dotací Evropské unie a z dalších externích zdrojů. „I v příštím roce chceme významně čerpat evropské dotace na investiční akce, proto vznikl tento schodek,“ vysvětlil Kulhánek.

Největší investicí je generel nemocnice

Na investice má kraj v návrhu rozpočtu 3,1 miliardy korun. Mezi nejvýznamnější investiční akce příštího roku patří finiš rekonstrukce Císařských lázní za 358 milionů korun, pokračovat bude další část generelu Karlovarské krajské nemocnice. Na rozvoj areálu je v příštím roce vyčleněných téměř 276 milionů.

Právě generel nemocnice je jednou z největších investičních akcí kraje v posledních letech. Předpokládané náklady na celkovou rekonstrukci by se podle prognóz z letošního února mohly vyšplhat ke třem miliardám korun. Celý projekt by měl vyvrcholit nejpozději v roce 2030. I na tuto akci chce kraj získat dotace z jiných zdrojů.

Příští investiční rok ovlivní i nedávno zahájená rekonstrukce Domova se zvláštním určením Matyáš v Nejdku. Obě etapy projektu, který vtiskne zařízení novou tvář, budou stát 450 milionů korun. Tato investice se promítne i do dalších krajských rozpočtů. Hotovo by totiž mělo být v roce 2025.

Vedle velkých a finančně náročných investic ovšem čekají kraj sice rozsahem menší, ale důležité akce. Jednou z nich je stavba nového dřevěného mostku u Přebuzi s předpokládanými náklady 6,5 milionu. „Je to důležité přemostění přes Rolavu a na rekonstrukci rozpadající se konstrukce nemá Přebuz peníze,“ vysvětlil krajský radní Dalibor Blažek.

Kraj si podle něj půjčí od obce pozemek s lávkou, postaví novou a pozemek vrátí městu, které o nové přemostění bude dál pečovat. Dřevěný mostek je primárně určený pro turisty, nová konstrukce ale bude natolik odolná, aby udržela rolbu či vozidla Integrovaného záchranného systému.

zpět na článek