V Karlovarském kraji zkusí sestavit koalici vítězné ANO i druhé hnutí STAN

  16:20
V Karlovarském kraji se už rýsuje nová krajská koalice. Vyjednávání o ní naplno začalo už v sobotu večer. Kromě vítěze voleb - hnutí ANO, se o ni pokusí i Starostové a nezávislí, kteří skončili na druhém místě.

Člen vyjednávacího týmu ANO Petr Kubis. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Svoje pozice z minulých voleb uhájilo hnutí ANO (13 mandátů), jejich dosavadní koaliční partneři z ODS zůstali na svých pozicích (4 mandáty),

Místní Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst posílilo o jeden mandát na celkové čtyři. Piráti získali dvojnásobek hlasů a disponují nyní šesti mandáty. Kdo se ale stane skutečným vítězem voleb a ujme se postu hejtmana, není zatím jisté.

V pořadí druhá koalice STAN a TOP 09, rozhodně odmítá povolební spolupráci s hnutím ANO. „Nepůjdeme s nimi do koalice ani kdyby nás oslovili,“ řekl lídr kandidátky Petr Kulhánek

Otázkou je, jestli ale dokáže STAN s TOP 09 dát dohromady koalici. „Každopádně o tom budeme jednat. Oslovíme Piráty, VOK, Místní a ODS s nabídkou vytvořit širokou koalici bez účasti ANO,“ naznačil další směr povolebních jednání Kulhánek.

Široká koalice

Volební výsledky v praxi znamenají, že vítězná koalice bude mít čtyři členy z osmi subjektů, které se dostaly do zastupitelstva. 

„Hnutí ANO se dohodlo s ODS + KDU-ČSL, Hnutím Místní HNHRM a SNK1, že nadále budou jednat o koalici na tomto půdorysu. ANO chce mít post hejtmana a oblast zdravotnictví,“ uvedla Jana Mračková Vildumetzová. V příštím týdnu budou tyto subjekty znovu jednat.

Volební situace je v kraji znovu stejně složitá jako při minulých volbách. Přiznává to i někdejší hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová z ANO, která se díky preferenčním hlasům stala skutečnou vítězkou voleb.

Výsledky voleb v Karlovarském kraji

„Povolební vyjednávání je vždycky složité, bylo složité i minule,“ poznamenala Mračková Vildumetzová. „Dnes už ale máme více zkušeností a v této chvíli, kdy volby skončily a jsou rozdány karty, tak by měly všechny strany respektovat vítěze voleb,“ dodala. 

Podle dostupných informací už některé strany tento fakt uznaly, ANO respektují jako vítěze voleb a budou s ním jednat. Vyjednávací tým ANO tvoří Jana Mračková Vildumetzová a Petr Kubis.

Zkouší to i STAN

Složitá jednání ale čekají i na koalice STAN, TOP 09 a dalších dvou hnutí. Spolu s Piráty mají 14 mandátů a ke spolupráci tak musí přesvědčit další tři partnery. Kromě ANO se STAN vymezil také vůči SPD, která v Karlovarském kraji získala čtyři místa v krajském zastupitelstvu.

Česká pirátská strana ve volbách získala dvojnásobný počet hlasů než minule. Kromě SPD se vůči žádnému z partnerů včetně ANO nevymezila. Na stranickém fóru je k vidění dokonce i příspěvek, aby Piráti vyloučili povolební spolupráci s ANO. V povolební strategii je ale vyloučená spolupráce s KSČM, která se do krajského zastupitelstva stejně nedostala, a s SPD.

Koaličním partnerům mohou Piráti nabídnout čtyři roky zkušeností ve vedení kraje. „Účastnili jsme se za ty roky všech zásadních jednání o lázeňství, o rozvojových a dotačních programech a myslím, že jsme se vždy chovali jako slušný partner. Tedy nabízíme i solidnost, odbornou a politickou zdatnost. Své koaliční partnery nepodrážíme, chováme se slušně a loajálně. Samozřejmě ale ne na úkor něčeho, s čím nesouhlasíme,“ konstatuje Josef Janů, lídr pirátské kandidátky.

Lídr koalice ODS a KDU-ČSL Karel Jakobec přiznává, že v koutku duše očekával o trochu lepší výsledek, než na jaký nakonec koalice ve volbách dosáhla.

„Máme za sebou čtyři mandáty, což je stejně jako před čtyřmi lety. A s tím také vstupujeme do jednání. Respektujeme ANO jako vítěze voleb. Nějaké nabídky na koaliční spolupráci už jsme dostali, takže předpokládám, že bychom měli pokračovat ve velmi podobném formátu, jaký byl v těch uplynulých čtyřech letech, kdy byla krajská vláda stabilní a fungovala,“ naznačil Karel Jakobec a zároveň poděkoval voličům za hlasy. 

Podle jeho slov jsou pro ně jako koaliční partneři nepřijatelní jedině komunisté a SPD. „Komunisté se do krajského zastupitelstva nedostali, tedy zbývá SPD. Jinak ale můžeme jednat s jakoukoli jinou stranou,“ řekl. 

Jak dlouho bude trvat koaliční vyjednávání, si netroufá odhadnout. „Bude záležet na podmínkách a hlavně na průsečíku programů. Pro nás je důležité se shodnout na tom základním, co jsme ve svém programu voličům představili. Tedy se dá očekávat, že bude následovat ještě celá řada jednání,“ dodal Jakobec.

Ctí vítěze voleb

Místní ctí vítěze voleb. Podle lídra hnutí Patrika Pizingera by tak ANO mělo dostat první šanci složit krajskou vládu. „Teprve když nebude schopen ji sestavit, můžeme říct, že vítěz šanci propásl. Ale v tom momentu ještě nejsme,“ konstatoval Pizinger. 

I z toho důvodu odmítl zatím spekulovat o možnosti široké koalice bez ANO. „S jeho představiteli jsme v neděli už jednali. Vyslechli jsme si jejich představu, na jakém formátu by chtěli složit novou koalici. Jejich vizí je pokračovat ve stávající podobě. Otázkou jsou ovšem Piráti, kteří deklarovali ochotu jít do koalice s hnutím STAN a TOP 09. Jejich nabídku jsme ještě neslyšeli,“ řekl Pizinger. 

Místní, kteří v minulých krajských volbách ještě vystupovali pod hlavičkou Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst, si letos polepšili o jeden mandát. Aktuálně mají čtyři.

Autor: