ODS s lidovci v Karlovarském kraji slíbili ANO deset dnů exkluzivního jednání

  8:56
Koalice se v Karlovarském kraji rodí jen velmi pomalu. Nyní má možná šanci se někam posunout. Koalice ODS - KDU-ČSL s podporou Soukromníků totiž dala vítězi krajských voleb, hnutí ANO, desetidenní lhůtu, po kterou bude jednat exkluzivně jen s ním.

Členka vyjednávacího týmu ANO Jana Mračková Vildumetzová. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

O sestavení koalice se v kraji snaží také takzvaný trojblok, který usiluje o koalici bez hnutí ANO. Ani to však nevzdává snahu o ustavení většinové vlády v krajském zastupitelstvu.

„Pořád jednáme,“ komentovala za ANO povolební situaci někdejší hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová

Výsledky voleb v Karlovarském kraji

Hnutí ANO i trojblok předložily koalici OSD+KDU-ČSL s podporou Soukromníků nabídku na společný postup v rámci dalšího vyjednávání.

„Oba návrhy jsou parametricky velmi podobné a vyvážené,“ uvedl ve svém prohlášení předseda regionálního sdružení ODS Jiří Vaněček. 

Návrhy dohod nejsou koaliční smlouvou, jde o deklaraci společného zájmu dosáhnout shody a pokusit se vytvořit funkční model koaliční krajské vlády.

„Vyjednávací tým se rozhodl pro uzavření dohody o společném postupu při sestavování krajské koalice s Hnutím ANO 2011. Dohoda bude časově omezena na 10 dní od jejího podpisu,“ zdůraznil Jiří Vaněček.

K jednacímu stolu usedají prakticky denně i zástupci trojbloku STAN, Pirátů a VOK. V pondělí pokračovaly rozhovory s hnutím Místních, které už ale dříve avizovalo, že do žádné koalice nepůjde.

„Byla to prezentace našich představ o prioritách a správě jednotlivých oblastí kraje, na které navazovala diskuse k jednotlivým tématům,“ popsal setkání Petr Kulhánek, lídr kandidátky STAN, která v krajských volbách získala druhý nejvyšší počet hlasů.

Na postoji Místních se podle Patrika Pizingera zatím nic nezměnilo. Jak dál, to si členové hnutí řekli na včerejší večerní schůzce. „Situace vyžaduje pokrok. Neumím předjímat. Musíme zvážit všechny argumenty,“ řekl před schůzkou Pizinger. 

Situaci ohledně vzniku nové krajské koalice komplikuje i nedávné prohlášení Karlovaráků. Ti v krajských volbách kandidovali jako součást VOK.

„Z hlediska volebního výsledku hodnotíme projekt spolupráce jako úspěšný. Z hlediska povolebního vývoje však byly kroky, které VOK oficiálně činil a mediálně prezentoval, ve značném rozporu s našimi názory. Problémy se nám bohužel společně nepodařilo vyřešit jednáním a vyústily v naše rozhodnutí definitivně ukončit svoji podporu a účast ve VOK,“ uvedl místopředseda Karlovaráků Miroslav Vaněk.

Autoři: ,