Na kotlíkové dotace bude peněz dost, dostane se skoro na všechny

  14:18
Na konci třetí vlny kotlíkových dotací je jasné, že Karlovarský kraj bude mít peníze na to, aby většinu svých žadatelů o dotaci na výměnu starého neekologického kotle vyslyšel. Ministerstvo životního prostředí totiž kraji odsouhlasilo finanční injekci ve výši 26,5 milionu korun, a tak dostanou šanci i další zájemci v takzvaném zásobníku žádostí.

ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Máme radost, že se dostane i na ty, kteří splnili podmínky třetí vlny kotlíkových dotací, ale v původním objemu dotace na podporu jejich žádostí finanční prostředky nebyly. Teď ale už budou,“ potvrdil náměstek hejtmana Dalibor Blažek.

Peníze už jsou přislíbeny dalším více než 240 žadatelům. Nezískají je však ihned, o přijetí dotace musí rozhodnout krajské zastupitelstvo.

„To s ohledem na krajské volby zasedne až sedmého prosince, pak ale budou s lidmi smlouvy podepsány co nejdříve. Už teď během října zkontaktují pracovníci krajského úřadu všechny žadatele, kterých se to týká, a proberou s nimi podrobnosti. Uděláme tak další krok ke zlepšení životního prostředí v našem kraji,“ dodal Blažek. 

V zásobníku žádostí zůstane poté přes 250 žádostí včetně těch, které ještě stále procházejí hodnocením. Tito poslední žadatelé pak dostanou šanci ještě v prosinci 2020, kdy dojde k přerozdělení nevyčerpaných dotací z celé republiky za všechny dosavadní vlny kotlíkových dotací.

V současnosti může zájemce o dotaci získat až 127 500 korun. Dotace se týká kotlů na biomasu, tepelných čerpadel a plynových kondenzačních kotlů. Nejméně ekologické kotle 1. a 2. emisní třídy pak budou definitivně zakázané od roku 2022. Kdo bude v takovém kotli topit dál, tomu bude hrozit padesátitisícová pokuta.

Celkem za pět let od vyhlášení výzvy proplatilo nebo ještě proplatí ministerstvo životního prostředí v rámci všech tří vln kotlíkových dotací více než sto tisíc žádostí.