iDNES.cz

Na výměnu kotlů mohou lidé dostat až 70 milionů, zažádají elektronicky

  17:12
Další desítky domácností můžou letos požádat o kotlíkové dotace, prostřednictvím kterých si mohou vyměnit staré kotle na tuhá paliva s ručním přikládáním za ekologičtější. Kraj plánuje spuštění výzvy na polovinu letošního roku a rozdělit by mezi zájemce mohl 69,7 milionu korun.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Martin Adamec, MAFRA

„Lidé v našem kraji měli v předcházejících obdobích, kdy bylo možné o kotlíkové dotace žádat, o tuhle formu podpory obrovský zájem. Předpokládáme proto, že uvítají možnost získat finance na výměnu kotlů i letos,“ uvedl hejtmančin náměstek pro majetek Dalibor Blažek.

Kraj nyní podle něj připravuje podklady k žádosti o účast ve třetí vlně kotlíkových dotací.

„Jakmile ji ministerstvo schválí, začneme chystat výzvu pro zájemce v regionu,“ ujistil Dalibor Blažek.

Lidé dostanou na nové kotle do určených částek dotaci od 75 do 80 procent.

„Na jejich pořízení je možné získat dotaci až 127 500 Kč. Mezi způsobilé výdaje lze zahrnout nejen náklady na pořízení zdroje a jeho instalaci, ale také náklady na novou otopnou soustavu či její rekonstrukci včetně regulace a měření a úpravy spalinových cest,“ uvedl ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman.

Doplnil, že další příspěvek až do 20 tisíc korun získají jako bonus ti, kteří kotlíkové dotace zkombinují s programem Nová zelená úsporám.

Jak vysokou dotaci lidé získají

  • 75 % v případě plynového kondenzačního kotle, nejvýše však 95 tis. Kč
  • 80 % v případě kotle pouze na biomasu s ručním přikládáním, nejvýše však 100 tis. Kč
  • 80 % v případě tepelného čerpadla nebo automatického kotle pouze na biomasu, nejvýše však 120 tis. Kč

Ministerstvo životního prostředí zároveň upozornilo, že připravuje ještě speciální pilotní program v regionech zařazených do státního programu Restart. Mezi ně patří rovněž Karlovarský kraj. I v něm chce umožnit výměnu neekologického kotle také domácnostem, které nemají dostatek peněz na jeho zaplacení či spolufinancování. Peníze jim chce dát předem, a to na celou jeho pořizovací cenu. Ministerstvo představí program v únoru.

V Karlovarském kraji až do konce března stále platí předchozí výzva kotlíkových dotací, ve které dostali lidé na nová zařízení 64,2 milionu korun. Celková suma dotace je v tomto okamžiku vyčerpaná. „Máme v zásobníku více než 50 žádostí, které čekají na přidělení dotace,“ informoval Dalibor Blažek.

Zájemci už podle něj nemají žádosti podávat, ale vyčkat s nimi na vyhlášení třetí vlny. I tentokrát je budou zadávat do elektronického systému, díky kterému odpadá dlouhé čekání ve frontě na zaregistrování potřebných dokumentů.

Podle vedoucího oddělení grantových schémat krajského úřadu Michala Mottla byl a je v současné výzvě největší zájem o tepelná čerpadla, neboť téměř polovina žádostí požaduje výměnu právě za tento typ vytápění.

„Podle našich informací lze stejný zájem o tepelná čerpadla očekávat i ve třetí vlně dotací,“ uvedl.

Nejvyšší zájem o nové kotle přitom eviduje úřad například na Nejdecku, a to především díky městu Nejdek, z něhož dorazilo 41 žádostí. Na Ašsku jich bylo 61, z toho z Aše 41. Z oblasti Lubů dorazilo 52 žádostí.

„Co do velikosti obce a počtu žádostí je jedničkou obec Lipová na Chebsku se 17 žádostmi,“ doplnil Michal Mottl.

Ministerstvo životního prostředí rozdělí krajům ve třetí vlně dotací 3,125 miliardy korun. Podle šéfa resortu Richarda Brabce patří čisté ovzduší mezi priority ministerstva a domácnosti, které stále ještě topí v kotlích na tuhá paliva první a druhé emisní třídy, by neměly s výměnou otálet.

„Od září roku 2022 bude provoz těchto kotlů zcela zakázán, navíc výhodnější podmínky pro jejich výměnu už nebudou,“ uvedl.

zpět na článek