iDNES.cz

Lidé mohou v chebské kryptě pohlédnout do tváře hraběnky Sidonie Šlikové

  14:48
Expozice v části krypty chebského chrámu sv. Mikuláše a Alžběty, která odkrývá návštěvníkům téma pohřbívání na Chebsku, či dokonce přímo v kostele, získala další zajímavost. Tou je pravděpodobná podoba hraběnky Sidonie Šlikové, členky významného chebského rodu.

Antropologická rekonstrukce obličeje hraběnky Sidonie Šlikové je vystavena v kryptě kostela sv. Mikuláše v Chebu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Právě její ostatky v neporušené rakvi našli odborníci při prvních průzkumech otevřené krypty. Zatímco z dřevěných rakví zbyl už prach, bohatě zdobený železný sarkofág zubu času odolal. Díky antropologické rekonstrukci dnes lidé mohou pohlédnout do tváře ženy, která žila na přelomu 16. a 17. století a jejíž význam přesahuje hranice Chebska.

Při sestavování rodokmenu Sidonie, původem z rodu Colonna z Felsu, vyšlo najevo, že členka jednoho z nejvýznamnějších chebských rodů a její potomci hráli v dějinách českého státu významnou roli. Například nejvyšší kancléř Českého království a polní maršál Leopold Šlik, jehož bohatě zdobenou hrobku je možné najít v chrámu svatého Víta na Pražském hradě, je pravnukem chebské šlechtičny.

Model toho, jak Sidonie s velkou pravděpodobností mohla vypadat, je nyní ozdobou celé výstavy instalované ve zrekonstruované části podzemních prostor chrámu. Expozice nabízí také pohled na výsledky archeologického průzkumu v průběhu rekonstrukce krypty.

Kromě podzemí došlo také na úpravu a rozšíření schodiště jižní věže. Návštěvníci tak mohou po prohlídce podzemí vyjít z chrámu, vystoupat do výšky a z ptačí perspektivy si vychutnat pohled na střechy starého města a tok řeky Ohře.

„Původně jsme si mysleli, že návštěvnost bude po počátečním náporu klesat. Zatím to ale vypadá, že otevřené podzemí je velkým turistickým lákadlem. I letošní počty návštěvníků budou vysoké. Alespoň podle informací dobrovolníků, kteří na otevřený chrám a výstavu dohlížejí. Přesné statistiky nemáme, a protože se zde vstupné neplatí, můžeme jejich počty jen odhadovat. Trápí nás ale, že se snižuje částka, kterou vybíráme na dobrovolných příspěvcích. Z ní platíme úvěr, který si farnost musela vzít na dofinancování projektu. Nevíme proč, čím to je, budeme se muset nad tím zamyslet, zda v příští sezoně něco nezměníme,“ přemýšlí farář Petr Hruška.

Významným lákadlem je pro návštěvníky i zrestaurovaný bohatě zdobený sarkofág Sidonie Šlikové. Ten spočinul v levém zadním rohu chrámu. „Naproti je umístěná křtitelnice, symbol počátku života. A prostor mezi tím, mezi křtem a pohřbem, symbolicky vyplňuje život. Tady si mohou lidé prohlédnout výstavy, prezentace a nejrůznější ukázky,“ dodává farář Hruška.

zpět na článek