Nemocnice čekají kvůli koronaviru stamilionové propady v hospodaření

  15:14
Na stovky milionů odhaduje Karlovarský kraj propad v hospodaření nemocnic v souvislosti s aktuální pandemií koronavirového onemocnění COVID-19. Stát má podle jeho názoru dát jasný signál, jak se k vzniklé situaci postaví.

U vchodu do karlovarské nemocnice vyrostl červený stan jako zázemí sloužící pro usměrňování příchozích do areálu nemocnice. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Karlovarská krajská nemocnice (KKN) jede v současné době přibližně na polovinu kapacity. „Rušíme plánované operační zákroky, omezujeme rovněž ambulantní práci,“ uvedla předsedkyně představenstva KKN Jitka Samáková. 

Výjimkou jsou pochopitelně akutní případy. Omezení se ovšem negativně odrazí v hospodaření všech zdravotnických zařízení. Podle krajského radního pro oblast zdravotnictví Jana Bureše by bylo jedním z možných řešení, kdyby zálohové platby, které zdravotní pojišťovny nemocnicím posílají, nebyly zálohové, ale definitivní.

Obdobným problémům čelí i privátní nemocnice. „Od úterý je zastavena plánovaná operativa. Pacienti, kteří jsou již objednáni na operace, budou vyrozuměni o odložení zákroku personálem nemocnice,“ informovala Markéta Singerová, mluvčí nemocnic v Sokolově a Ostrově, které jsou součástí sítě zdravotnických zařízení Penta Hospitals. 

Nadále zde platí zákaz návštěv. „Návštěvy jsou možné pouze ve výjimečných případech, například u umírajících, výhradně však se souhlasem zdravotního ředitele. S platností od 19. března není umožněn vstup ani pro doprovod k porodu, a to bez výjimek,“ doplnila Singerová. V Karlovarské krajské nemocnici platí stejná pravidla.

Do nemocnice lze projít jen přes speciální stan

Všechny nemocnice ovšem musely přijmout i dílčí provozní opatření. Tím nejviditelnějším je vstup výhradně přes takzvaný triážový stan.

„V něm působí jak lékařský personál, tak medici. Pokud by při pohovoru vzniklo podezření na možné nakažení pacienta, je odveden jinou cestou na infekční oddělení,“ popsala mechanismus v karlovarské nemocnici Jitka Samáková.

V Karlových Varech je také zatím jediné mobilní odběrové místo v kraji. Stan, kde lékaři provádějí stěry, stojí v dolní části areálu. Podle krajského radního Jana Bureše je zásadním problémem nedostatek testovacích sad.

„Na něm vázne rozšíření těchto míst i do dalších nemocnic. Personál by byl, prostory taky, ale chybí sady. Snažíme se proto tlačit na Romana Prymulu, aby nám je dodal. V současné době jich máme asi 400,“ řekl za krajskou nemocnici Bureš. 

Vedle místa v nemocnici v kraji působí ještě dvě výjezdové skupiny, které nabírají vzorky přímo v domácnostech lidí, u nichž je podezření na nákazu.

Praktici se hlásí na výpomoc do nemocnice

Druhým zádrhelem je fakt, že hygienici a praktičtí lékaři neposílají do zařízení v nemocnici na testy dost lidí. „V Karlových Varech provedeme deset až patnáct testů za den, což neodpovídá možnostem místa,“ naznačil Bureš. 

„Indikace pacientů se přesouvá hlavně na praktické lékaře. Hygienici mají spíše trasovat kontakty nakažených,“ uvedl Josef Mašek, člen představenstva KKN, který má na starosti zdravotnický provoz nemocnice. Komunikační systém mezi praktiky a nemocnicí je podle jeho názoru nastavený dobře.

Karlovarská nemocnice má na infekčním oddělení k dispozici dvacet lůžek. Aktuálně na nich leží tři lidé s pozitivním testem na COVID-19. „Dva jsou zde delší dobu, třetího jsme přijali v úterý. Vypadá to, že bychom nyní mohli jednoho z pozitivně testovaných propustit,“ řekl Mašek.

Personálně je podle Maška infekční oddělení zajištěné dobře. Čtyři kmenové lékaře doplňuje dostatečný počet středního zdravotního personálu. „Navíc se na základě výzvy hejtmana přihlásily tři praktické lékařky, které dříve na infekčním oddělení pracovaly. Máme nabídky na výpomoc i pro další oddělení nemocnice,“ dodal Josef Mašek.