Lidé chtějí vědět o nákaze v obci, někteří starostové informace zveřejňují

  12:06
Lidé v Karlovarském kraji chtějí po starostech měst a obcí, aby je informovali o tom, zda je v jejich okolí někdo nakažený koronavirem. K údajům po jednotlivých městech se totiž oficiálně nedostanou. Někteří starostové, například Ostrova a Nejdku, obavy chápou a informují obyvatele na Facebooku.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

Starosta Ostrova Jan Bureš používá pro nákazu termín „vyvíteco“. Denně podává na Facebooku obyvatelům města podobné hlášení: „Vyvíteco se nám zatím vyhýbá.“ Lidem totiž před časem slíbil, že pokud se ve městě objeví nákaza koronavirem, dá vědět.

Koronavirus v Česku

„Setkal jsem se fámami, že už jsou v Ostrově dva případy, protože lidé viděli, že někam přijela sanitka a někoho odvážela, takže si hned mysleli, že je určitě nakažený. Z toho vyplynulo moje rozhodnutí, že informace budu zveřejňovat, byť chápu, že na malých obcích to může být problém,“ zdůvodnil Jan Bureš.

Podle Jana Bureše, který je zároveň krajským radním pro zdravotnictví, záleží na každém starostovi, jak s informacemi naloží, jednotné instrukce nejsou. Zmínil přitom, že pokud někde žijí třeba jen dvě stovky lidí, tak se tam také takzvaně všechno ví a nakaženému člověku to může způsobit problémy.

„Na druhou stranu, jak se sžíváme s informacemi kolem ‚vyvítečeho‘, tak lidé zjišťují, že když se člověk začne včas léčit a nemá nějaké vážné komplikace, je úspěšnost boje poměrně vysoká,“ řekl.

Jan Bureš také poukázal na to, že všichni nakažení v kraji mají jen mírný průběh nemoci. 

Zároveň připomněl, že kraj zřídil pro starosty speciální linku, která je podle jeho informací poměrně málo využívaná. Zástupci kraje jejím prostřednictvím zodpovídají různé otázky a kromě toho z ní starostům i zavolají, pokud se u nich ve městě či obci objeví nová nákaza.

„Když mi do osmi do večera z linky nikdo nezavolá, případ v Ostrově není,“ konstatoval Jan Bureš.

Radnice nevědí, kdo je nakažený, znají jen počet

S touto linkou ale nebyl příliš spokojený starosta Chebu Antonín Jalovec, který se zajímal o počty nakažených ve městě. Připadá mu, že dostal již neaktuální údaje. Přesto ale uvedl, že obyvatelé měst by se měli v první řadě chránit, a pak také o nákaze vědět.

Informaci lidem slíbily také starostka Ludmila Vocelková a místostarostka Pavlína Schwarzová z Nejdku. I ony slib dodržely. V úterý oznámily, že se nákaza koronavirem v katastru Nejdku objevila.

„V dnešní době však většina nemocných za svoje nakažení nemůže, a přestože se možná chovali zodpovědněji, než někteří naši občané, v důsledku oslabení imunity onemocněli. Nesnižte se prosím k tomu, abyste kohokoliv osočovali, nebo dokonce napadali,“ vyzvala Ludmila Vocelková obyvatele města. 

Zároveň doplnila že ani vedení radnice neví, kdo je nakažený, a lidé po něm nemají pátrat. Pod příspěvkem na sociální síti se okamžitě začaly objevoval komentáře. Lidé přáli nakaženému člověku hlavně lehký průběh nemoci či brzké uzdravení.

Nakažený zveřejnil jméno, lidé ho pak v komentářích napadali

Některé opačné zkušenosti ale mají Mariánské Lázně. Před dvěma týdny vyzvali krajští hygienici účastníky plesu konaného v jednom z tamních hotelů, aby zůstali v domácí karanténě a první pracovní den telefonem kontaktovali svého praktického lékaře kvůli vystavení dvoutýdenní karantény. 

„Jeden z obyvatel, který nevěděl, že je nakažený, se zúčastnil společenské události a nákaza se rozšířila. Po Facebooku mu řada lidí vyjadřovala pochopení, podporu a přála mu brzké uzdravení. Byli ale i tací, kteří neváhali pod rouškou anonymity a síly u klávesnice přát tomu dotyčnému pánovi i celé jeho rodině ten nejhorší možný průběh nemoci a další věci,“ řekl starosta Mariánských Lázní Martin Kalina

Sám se snažil proti nenávistným reakcím bojovat tím, že na přání nakaženého zveřejnil veškerý jeho pohyb, který muž dokládal i hygienikům. Chtěl, aby všichni viděli, kde byl a že situaci bere zodpovědně.

„Jednu chvíli zveřejnil i své jméno a telefonní číslo na sociální síti, aby mu mohl kdokoli zavolat. Když jsem se ale díval naposledy, už nápor haterů nevydržel a svůj profil na Facebooku smazal,“ popsal starosta. 

Nyní se mu zdá, že už se situace trochu uklidnila. Kloní se ale k názoru, že zveřejňování jmen lidí, kteří se nakazili koronavirem, je cestou do pekel.

„Prozatím je to ještě ve virtuální rovině. Nejvíc se ale obávám, aby někoho nenapadlo i v reálném životě si toho člověka případně najít a podrobit jej veřejnému lynčování,“ doplnil Martin Kalina.