Hned tři kolonády v karlovarském lázeňském centru procházejí obnovou

  17:02
Stavaři namísto pacientů popíjejících léčivé prameny. Tak to nyní vypadá na třech velkých kolonádách v lázeňském centru Karlových Varů. Těsně před dokončením je momentálně Sadová kolonáda, která se návštěvníkům opět otevře ještě před koncem letních prázdnin.

„Vizuální část kolonády je hotová, natřená, ožila a vypadá velice pěkně. Technické věci ještě budeme dodělávat, nicméně hotovo bude v řádu týdnů,“ uvedl primátorčin náměstek pro investice Petr Bursík

Součástí obnovy je také přestěhování Sadového pramene ze suterénu sousedního vojenského ústavu přímo do předního altánu kolonády. Právě tuto technickou záležitost musí lidé ze Správy přírodních léčivých zdrojů a kolonád ještě dořešit. Rekonstrukce bude stát celkem 12 milionů korun.

Od začátku roku prochází opravou také nedaleká Mlýnská kolonáda. Městu při její obnově paradoxně pomohla pandemie koronaviru.

„Na stavbě lze pracovat ve výrazně větším rozsahu, než jsme původně předpokládali,“ uvedl Petr Bursík. Doplnil, že stavba může zabrat mnohem více místa, navíc ji neomezuje například filmový festival. Ten se kvůli koronaviru uskuteční až za rok

V současné době mohou lidé v Mlýnské kolonádě ke dvěma pramenům z pěti. Dokončení akce je plánované na červen příštího roku, podle Petra Bursíka je ale možné, že to bude i dříve. Stavbyvedoucí René Cizler řekl, že momentálně prochází Mlýnská kolonáda také kamenickými a restaurátorskými pracemi.

„Provádíme renovaci teras, v podzemí odtěžujeme sedimenty, zprůchodňujeme všechny odvětrávací a odvodňovací kanály, opravujeme omítky stropů, podhledů a tak dále,“ přiblížil. 

Po opravě bude lidem přístupná celá kolonáda, a to včetně terasy. Kromě ní přibude ještě nová vyhlídková, z níž návštěvníci uvidí zadní vývěr pramene. Radnice také uvažuje nad tím, že by tamní pavilonek sloužil lidem jako občerstvení. Obnovu tohoto díla vysoutěžilo město za 95 milionů korun a stejně jako v případě Sadové kolonády na ni přispějí evropské dotace. 

„Pětaosmdesát procent je z takzvaného Integrovaného plánu rozvoje území, pět procent činí příspěvek státu,“ uvedl primátorčin náměstek pro strategie a dotace Tomáš Trtek.

Obnova Vřídelní kolonády bude stát 40 milionů

Třetí a poslední opravovanou kolonádou je ta Vřídelní, jejíž části zachraňuje město již řadu měsíců před havarijním stavem. Během dvou až tří týdnů přijde na řadu bourání stropní desky mezi suterénem a Vřídelní síní, poté se tam vrátí skleněná stěna, dokončí se podlaha a vývěrová mísa nejteplejšího karlovarského pramene. Obnova bude město stát bezmála 40 milionů korun. „Hotovo by mělo být do zahájení lázeňské sezony v roce 2021,“ řekl Petr Bursík.

I přes uvolňování omezení týkající se koronaviru je v lázeňském území Karlových Varů, kde byla tradičně hojně slyšet ruština, turistů znatelně méně, řada obchodů je navíc k pronájmu. Podle primátorky Andrey Pfeffer Ferklové už lidé do největších českých lázní začali jezdit, nejedná se ovšem o cílovou skupinu Karlových Varů. 

„Pro Karlovy Vary to bude mít dva dopady. Budou se zřejmě muset změnit náplně jednotlivých obchodů, a pak jde samozřejmě i o nájmy,“ naznačila. Pokud podle ní nebudou někteří majitelé tamních prostor ochotni přistoupit na nižší nájemné, obchody pravděpodobně zůstanou neotevřené.