iDNES.cz

I čtvrtý pokus vyšel naprázdno, Karlovarský kraj stále nemá nové vedení

  11:14
Ani na čtvrtý pokus se nepodařilo zvolit nové vedení Karlovarského kraje. Po dvou měsících od krajských voleb tak stále není jasné, kdo utvoří na krajském úřadě vládní koalici pro další čtyřleté volební období. Páté kolo jednání je v plánu na příští týden.

Oľga Haláková (KDU-ČSL) je kandidátkou na post hejtmanky. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Není nám známá informace o tom, že by byla složená nová koalice. Navrhuji proto usnesení, že na pokračujícím zasedání nebude zvolen hejtman, náměstci a rada kraje,“ navrhl hned zkraje jednání Karel Jakobec (ODS a KDU-ČSL).

Uskupení K5, v němž kromě zástupců těchto dvou stran je ještě Jitka Pokorná (SNK1), si stále dělá nárok na post hejtmana a radního. Takzvaná jedenadvacítka (STAN, Piráti, Místní, VOK, část SNK1) vyšla tomuto požadavku vstříc. 

„Po dlouhém jednání jsme se jednomyslně shodli na podpoře Oľgy Halákové (KDU-ČSL) na post hejtmanky,“ řekl lídr jedenadvacítky Petr Kulhánek. Vzhledem k tomu, že uskupení K5 chce tuto variantu ještě interně projednat, podpořil Kulhánek Jakobcův návrh.

ODS a KDU-ČSL se bude podle Jakobce návrhem zabývat na regionální radě.

„Myslíte to vážně?“ naštvaně zareagoval stávající hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis (ANO). Na plénu pak vyzval zastupitele, aby rozpustili jedenadvacítku. „Během několika dnů jsme pak schopni sestavit funkční koalici,“ řekl Kubis.

ANO se pokusilo na jednání přerušeného ustavujícího zasedání předřadit několik bodů, které se týkaly stanovení paušální částky zaměstnavatelům jako náhrady za výkon práce krajského zastupitele, zřízení finančního výboru a zařazení aktuálních informací ohledně připravenosti Karlovarského kraje na čerpání prostředků z Fondu spravedlivé transformace. 

Ani jeden z návrhů však neprošel, přesto někteří zastupitelé zůstali i po skončení jednání zastupitelstva, aby se právě s posledně navrhovaným bodem neoficiálně seznámili.

Jediný návrh, který tak prošel, byl ten původní Karla Jakobce na další odložení jednání. To se v zastupitelském sále krajského úřadu uskuteční v pondělí 7. prosince.

zpět na článek