Holubi závodili na Katovickém memoriálu. Vítěz uletěl skoro 350 kilometrů

  12:46
Na třiadvacet tisíc poštovních holubů odstartovalo v neděli ráno za rozbřesku z letiště v Krajkové na Sokolovsku. Na místo je dopravilo 14 kamionů. Po startu holubi zakroužili na letiště a neomylně vyrazili směrem na východ. Soutěže se účastní zejména holubáři z Moravy, pro které je účast na Katovickém memoriálu prestižní událostí.

Soutěž nese jméno Katovický memoriál jako připomínky kamarádů, kteří zemřeli v roce 2006 při zřícení veletržní haly v polských Katovicích v době konání mezinárodní holubářské soutěže. Událost měla i tři české oběti.

„Letos vyrazilo odhadem asi třiadvacet tisíc holubů na trasu dlouhou zhruba 300 až 440 kilometrů,“ uvedl jeden z nejlepších moravských holubářů Lubomír Kubáček. „První holub se mi vrátil domů v 10:01 po zdolání 348 kilometrů,“ dodal.

Aby měli holubáři jednotné měřítko na hodnocení výkonu holubů, používají přepočet uletěných metrů za minutu. Znají přesné souřadnice startu i jednotlivých holubníků. Pak už stačí jen vypočítat průměrnou rychlost v metrech za minutu a vyhodnotit. Ideální hodnoty jsou 1 150 až 1 350 metrů za minutu, lepší výkony jsou spíše o štěstí.

„Kupodivu je pro holuby lepší slabý protivítr, než když jim fouká do zad. To se někdy stává, že domovský holubník přelétnou,“ vysvětlil holubář.

Loni odstartovalo na Katovický memoriál i přes problémy s proticovidovými opatřeními stejně jako letos 23 tisíc holubů, v roce 2020 jich bylo pětadvacet tisíc, v roce 2018 dokonce 28 tisíc.

V letošním roce čekají ještě moravské holubáře tři soutěže, na které budou jejich holubi startovat ze sousedního Německa a trasa domů bude dlouhá až osm set kilometrů.

Autor: