Ve Varech začala lázeňská sezona. Pramenům požehnal apoštolský nuncius

  18:56
Další lázeňská sezona s pořadovým číslem 662 v Karlových Varech začala. A to i přes to, že si rozmary počasí vynutily několik změn v programu oslav. Hlavní hřeb programu, průvod Karla IV., zakladatele města, ale nakonec do ulic města vyrazil. Léčivým pramenům rovněž požehnal apoštolský nuncius Charles Daniel Balvo.

Organizátoři museli narychlo koncert symfoniků přesunout pod střechu, oblíbený Food Festival se bude konat jindy, další dvě položky programu škrtli úplně. Hlavní hřeb programu, průvod Karla IV., ale nakonec do ulic města vyrazil. I když počasí tomu úplně nenapovídalo.

Fotogalerie

„V roli Karla IV. Jdu letos už podesáté,“ poznamenal jeho představitel Jiří Kadeřábek. „Takhle ošklivé počasí jsem tu ale nikdy nezažil. Vždy krásně svítilo slunce a bylo teplo. Jednou nám pak pršel takový májový deštíček,“ zavzpomínal. 

Nakonec se ale vyšvihl v historickém kostýmu a s replikou královské koruny, kterou město nechalo před dvěma lety vyrobit v barandovském studiu, na koně a v průvodu středověkých zbrojnošů vyrazil zahájit letošní sezonu.

Slova Karla IV. nakonec potvrdila i karlovarská primátorka když zdůvodňovala změny v programu, které si vyžádala předpověď počasí. Organizátoři museli zrušit, respektive přesunout na jiný termín tradiční Food Festival, plánovaný na před hotelem Thermal. Ten kromě vybrané gastronomie na ulici každoročně přináší i závod číšníků ve stylu legendárního filmového snímku „Vrchní, prchni!“.

Akce není zrušena, jen se přesouvá na dobu, kdy organizátoři doufají v lepší počasí: uskuteční se spolu s Karlovarských karnevalem a dalšími akcemi v sobotu 1. června.

Další změna pak postihly páteční večerní koncerty na Mlýnské kolonádě. Obě akce, komorní koncert Čtvero ročních období, členů Karlovarského symfonického orchestru v netradičně nasvícené kolonádě i Spolek panstva na tvrzi Žíželeves - korzování v barokních kostýmech a historický tanec byly zrušeny. První kolonádní koncert se pak přesunul z Mlýnské kolonády do prostor Lázní III.

Opravená Goethova vyhlídka nad Karlovými Vary přivítá první návštěvníky

Déšť pořádně potrápil například stánkaře na Jarních porcelánových trzích. Lidé raději zamířili do sousedního Grandhotelu Pupp, kde se konala výstava Prostřené stoly, na kterých společně porcelánka Thun a sklárna Moser představí užitný porcelán a nápojové sklo. K vidění tu byly i ukázky německého porcelánu ze sbírek muzea v německém Selbu.

V neděli pokračuje program slavnostního zahájení lázeňské sezony Jarními porcelánovými slavnostmi u GH Pupp, výstavami ve Vřídelní kolonádě nebo řemeslným jarmarkem a atrakcemi pro děti ve Smetanových sadech. V areálu sv. Linharta se budou konat Sinatrovské slavnosti přístupné zdarma.

Ze západočeských lázní jako další zahájí sezonu Mariánské Lázně 11. května, 18. května budou následovat Františkovy Lázně a jako poslední v Karlovarském kraji oslaví začátek sezony Lázně Jáchymov o posledním květnovém víkendu. 

Autor: