iDNES.cz

Na traktoriádě ve Staré Vodě soutěžily podomácku vyrobené stroje

  19:20
Řev motorů a motůrků, pach spáleného benzínu a oleje a desítky spokojených závodníků a diváků. Tak vypadala sobota ve Staré Vodě na Chebsku. Konala se tady tradiční traktoriáda, soutěž podomácku vyrobených traktůrků. Za jejich řízení si sedlo šestnáct mužů závodníků a zdatnou konkurenci jim pak tvořily dvě ženy.

Nápad uspořádat závody traktorů vznikl před několika lety mezi místními traktoristy, původně se závodilo i s velkými traktory, v posledních letech jsou to ale malé, podomácku vyrobené traktůrky.

„Na první ročník vyrazili asi jen místní,” vzpomínal na začátky starovodských traktoriád jeden z jejích organizátorů, Jan Kuna. „Na letošním ročníku se sešlo 16 závodníků, to je docela hodně, letos přijeli kluci i z Losiné, přijel Pramen Team z Pramenů, takže si myslím, že účast je dobrá,” zhodnotil Kuna letošní ročník. V dobách kdy jezdily soutěž i velké traktory, stálo na startu třeba 30 nebo 40 závodníků.

„Všechny traktůrky, které dnes závodí jsou domácí výroby. Ten můj je také samovýroba a asi jako jediný jezdím s motorem z motorky ze „stopětasedmy”. Nejčastěji se používají motory z dvanáctsettrojek nebo z favoritů,” popsal v sobotu závodní stroje Kuna.

Výjimkou nejsou ani stroje poháněné třeba motorem Nissan či Trabant. „Důležité je, aby se vám do traktůrku vešel,” usmál se Kuna. A závodní stroj mimo traktoriádu nikde nezahálí. Doma zvládne fůru práce, přivézt dřevo na topení, odvézt trávu na sušení.

Příprava závodu není nic jednoduchého. Začíná se měsíc předem a kromě členů starovodského traktor teamu se na ní podílí i samotná obec a dobrovolní hasiči. Ti musí zajistit bezpečnost kolony traktůrků při spanilé jízdě obcí.

Na start letošního ročníku traktoriády se postavily dvě dívky. Jednou z nich byla Karolína Kapusňáková. „Jezdím už čtyři roky, od patnácti let,” pochlubila se. O závodní stroj se letos musela dělit se svým otcem. „Mám i svůj vlastní, ale ten je momentálně nepojízdný. Při Silvestrové jízdě mi prasklo rameno a teprve teď to dávám dohromady,” přiznala Karolína.

„Letošní trať je hodně složitá na zatáčky, ostatně každý rok je trochu jiná. Dvakrát jsem musela couvat, ale jinak je v pohodě,” dodala.  

Autor:
zpět na článek