Bezpečnost v sokolovské chemičce zajistí nový speciální vůz hasičů

  12:08
Flotilu vozů hasičů, kteří působí v areálu sokolovské chemičky Synthomer, doplnil ve středu zbrusu nový speciál. Už jeho označení CAS 40/3500/2000 znalcům naznačuje, že prvovýjezdové vozidlo je upravené pro potřeby chemičky.

„CAS znamená cisternová automobilová stříkačka. Čtyřicítka za lomítkem značí sílu čerpadla, která je extrémně velká. Číslice 3500 pak označuje množství vody v litrech, což je standard. Ale číslice 2000 napovídá, jaké množství speciálního hasiva, tedy pěnidla, s sebou vozidlo veze. U běžných hasičských vozů je to 200 až 400 litrů,“ rozklíčoval označení nového speciálu Martin Kasal, mluvčí Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje.

Nové výjezdové vozidlo plně hradila společnost Synthomer. „Stálo 276 tisíc eur, což je více než sedm milionů korun,“ uvedl ředitel sokolovského podniku Milan Brejchal.

Tento nákup je začátkem modernizace celého vozového parku hasičů chemičky. „Naším prvořadým cílem je posunout úroveň bezpečnosti na maximální možnou úroveň. A to obnáší i nutnost výměny hasičské techniky,“ vysvětlil Brejchal s tím, že nákupy nových vozů bude i nadále hradit přímo podnik. „Bezpečnost se nedá vyvážit penězi,“ doplnil ředitel.

Poslední ostrý výjezd přímo v areálu sokolovské chemičky si profesionální hasiči připsali v roce 2017. Vedle toho ovšem zasahují i v Sokolově a jeho okolí.

„Ze statistik za rok 2020 vyplývá, že ve městě Sokolov a jeho okolí zasahovali hasiči z jednotky Synthomer u 290 mimořádných událostí. Z toho bylo 72 požárů, 40 dopravních nehod, 22 úniků nebezpečných látek a dalších událostí technického charakteru,“ přiblížil Kasal.