Zemědělská univerzita pomůže s výukou Chodovu, kde vzniká technické lyceum

  15:50
Jak se mohou města vypořádat s klimatickými změnami? I to budou řešit v projektu studenti vznikajícího Technického lycea Avantech v Chodově. Spolupracovat na něm budou i odborníci České zemědělské univerzity (ČZU) v Praze.

Memorandum o spolupráci podepsal rektor univerzity Petr Sklenička a starosta Chodova Patrik Pizinger. „Pro Chodov je to historický okamžik. Poprvé do města se svými aktivitami vstupuje univerzita,“ uvedl před podpisem memoranda starosta.

Odborníci ČZU najdou v Chodově místo, kde mohou v praxi provádět výzkum. „Své zkušenosti si mohou ověřit ve městě, které v padesátých letech dramaticky vyrostlo,“ naznačil Pizinger s tím, že poznatky, které takto získají, mohou posloužit i v jiných místech regionu. Přímo v Chodově pak vznikne environmentální centrum.

Spolupráce od roku 2007

Česká zemědělská univerzita není v Karlovarském kraji žádným nováčkem. Přímo v Karlových Varech od roku 2007 nabízí bakalářské i inženýrské studium, obory má i v Chebu. „Navíc na výsypkách po hnědouhelných dolech pracujeme už takřka půlstoletí,“ přiblížil aktivity univerzity v kraji její rektor Petr Sklenička.

Spolupráce s lyceem je ovšem něco nového. „Rádi škole poskytneme pomoc včetně toho, že studenty zapojíme do našich výzkumných aktivit,“ přislíbil rektor.

Nové trendy výuky

Kvestor univerzity Jakub Kleindienst pak ocenil fakt, že se lyceum bude držet nových trendů výuky. „Je zapotřebí změnit systém vzdělávání, oprostit se od rakousko-uherského modelu. S tím je nutné začít už na základních školách. To, že takové zařízení vzniká právě v Karlovarském kraji, považuji za zázrak,“ komentoval projekt chodovské radnice Kleindienst.

Univerzita počítá s tím, že by se její pedagogové podíleli přímo na výuce. „Záběr lycea zcela pokrývají naše specializace, takže pedagogy určitě rádi poskytneme,“ potvrdil rektor Sklenička.

Externím vyučujícím chce vyjít vstříc i radnice. Část kapacity někdejšího penzionu Harmonie, která bude předně sloužit studentům školy, proto vyčlenila právě pro krátkodobé ubytování hostujících pedagogů. Lyceum Avantech se prvním studentům otevře ve školním roce 2026/27.

Autor: