Zadlužené Prameny jsou v patové situaci, zrušily prodej pozemků věřiteli

  16:52
Plán na oddlužení obce Prameny na Chebsku dostává trhliny. Smlouvy na prodej pozemků s vrty, které obec uzavřela v lednu, nyní zastupitelé po dohodě s kupujícím zrušili. Chtějí se tak vyhnout problémům a zejména soudu se společností Karlovarské minerální vody (KMV).

ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Zástupcům firmy se totiž nelíbí, že jejich nabídku ve výši 31 milionů korun obec odmítla a dala přednost deseti milionům od společnosti Sangerberg group.

Tu vlastní Dmitry Vayner, majitel společnosti Real Aspekt, jež skoupila pohledávky Pramenských, které jsou v současnosti 52 milionů korun.

Obec argumentovala tím, že prodej pozemků je podmíněn souhlasem věřitele. A protože KMV souhlas neměly, jejich nabídku ze seznamu zájemců vyřadila. Kromě smlouvy o prodeji Prameny zrušily i další dohody s věřitelem. Skutečnost potvrdila starostka Pramenů Michala Málková.

Věřitel chce požádat o dražbu

„Obec je v patové situaci. Na posledním zasedání nám věřitel sdělil, že pravděpodobně přistoupí k tomu, aby se začal dražit obecní majetek,“ uvedla na dotaz, jaký bude další vývoj kolem dluhu. Nicméně podotkla, že flintu do žita nehází a dál se bude snažit dluh řešit. Cílem je odblokovat obecní účet. 

Zástupce věřitele, Dmitry Vayner potvrdil, že společnost Real Aspekt již bude muset přehodnotit svůj slib, že majetek obce do dražby nepůjde.

„Oslovíme exekuční úřad, aby pokračoval v dražbě obecního majetku. A to nejen toho, který je nyní předmětem sporu, ale veškerého. Nic jiného nám nezbývá. Cítíme ohrožení naší investice a marníme čas. Už pět let snažíme s obcí nějak dohodnout,“ řekl Vayner, který podle svých slov pochybuje, že prodaný majetek pokryje všechny dluhy.

„Vzhledem k výši dluhů obci zbude jen náves a zablokovaný účet,“ podotkl s tím, že projekty na stavbu stáčírny a dětské ozdravovny nejsou vázané na Prameny a mohou stát i jinde.

Šance na oddlužení

Opoziční zastupitelky ze sdružení Prameny šťastné a veselé však míní, že cesta z dluhové spirály pro obec existuje. Ne však výprodejem majetku. Na možné problémy kolem prodeje pozemků s vrty upozorňovaly už na lednovém jednání.

„Odbor veřejné správy, dozoru a kontroly Ministerstva vnitra ČR nám dal za pravdu. Ale alespoň teď máme další šanci prodat strategické pozemky za výhodnější cenu,“ uvedla opoziční zastupitelka Anna Fábiková a v několikastránkovém rozboru ministerstva ukazuje na odstavec, kde je napsáno, že Prameny vyloučením nabídky KMV porušily zákon o obcích.

„Obec nebyla povinna majetek prodávat tomu, koho zvolil věřitel, ale jako řádný hospodář jednat podle vlastního uvážení. Věřitel byl oprávněn pouze k vyjádření, zda s přímým prodejem souhlasí či nikoliv,“ zdůvodnilo svůj názor ministerstvo, jehož úředníci navíc vyjádřili pochyby, zda byla v tomto případě správně určena cena prodávaných pozemků, zejména s ohledem na stáří posudku.

Podle Fábikové je pro Prameny velkou šancí promlčení části dluhu. Jedná se přitom o částku přibližně dvaceti milionů korun.

„Musí ale požádat celé zastupitelstvo a já věřím, že se na tom domluvíme. Sdružení místních samospráv, které pro Prameny vyhlásilo celostátní sbírku, nám nyní nabídlo, že pro nás zdarma zajistí právní pomoc. Dokument tak nyní mají na stole právníci, kteří jej před hlasováním prověří. Pokud by se nám podařilo část dluhu takto umazat, zbývajících 32 milionů dluhu bychom mohli zaplatit z prodeje pozemků s vrty, za které nám například KMV nabídly 31 milionů. Ale možná se objeví jiný zájemce,“ dodala Fábiková.