Místo dětí dělníci, místo učitelů mistři. Ve školách se opravuje

  9:16
Střední školy v Karlovarském kraji v současné době ovládl stavební ruch. Dělníci se pustili do oprav a modernizací řady školních budov. Krajskou pokladnu přijdou současné práce na téměř 55 milionů korun.

ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Většina našich škol se snaží hlavní objem prací naplánovat na prázdniny, aby opravy nekomplikovaly výuku, případně bezpečný pohyb dětí i pedagogů v prostorách školských zařízení. Ne vždy se to samozřejmě podaří, záleží na tom, jak náročná je stavba a jak se v době, kdy stavební firmy nemají dostatek pracovníků, zvládne výběrové řízení na zhotovitele. Rozsáhlejší rekonstrukce je pak pochopitelně třeba provádět i během školního roku,“ uvedl krajský radní Jaroslav Bradáč.

Největší akcí jsou práce, které v současné době probíhají v kuchyni Domova mládeže a školní jídelny v Karlových Varech. Stavební úpravy a obnova technologického vybavení přijde na 22,5 milionu korun.

Dvorní vestavbu, která se nachází mezi opěrnou zdí a objektem školy, čeká demolice. Na jejím místě dojde k vybudování nové jednopodlažní přístavby, jež bude sloužit jako zázemí pro odborné vzdělávání žáků v gastronomických oborech.

Součástí stavby bude také výměna stávající kanalizace pod suterénem a osazení cvičné kuchyně gastronomickou technologií, kterou již škola disponuje. Veškeré stavební práce budou probíhat za plného provozu. Ty nejhlučnější by však měly být podle harmonogramu provedeny ještě před začátkem školního roku během srpna. Hotovo má být v prosinci.

Opravují i následky vichřice

V Plesné na Chebsku zase kraj nechává rekonstruovat elektroinstalaci v dětském domově. Práce přijdou na 5,5 milionu.

Odborné zázemí pro gastronomické obory budou mít v příštím školním roce k dispozici žáci Střední odborné školy stravování a služeb v Ondřejské ulici v Karlových Varech. Kraj za zázemí zaplatí více než osm milionů.

Téměř dvanáct milionů korun pak půjde do krajské Základní školy Ostrov. Ta bude žáčkům nabízet bezbariérový přístup, venkovní učebnu nebo keramickou dílnu. Škola ale také nutně potřebovala dokončit rekonstrukci střechy, jejíž stav během stavby zhoršil silný vítr. Střecha se opravuje také na Střední zdravotnické školy a vyšší odborné školy zdravotnické v Karlových Varech.

Autor: