Vytvářeli projekty, aby si přihrávali peníze z dotací, viní policie gang

  17:24
Šestnáctimilionovou škodu podle policie způsobila pětičlenná skupina dvou mužů a tří žen při dotačních podvodech v Karlovarském kraji. Peníze gang se svými firmami získával z rozpočtu Evropské unie a státního rozpočtu České republiky. Dohled nad případem proto převzal Úřad evropského veřejného žalobce sídlící v Lucembursku.

„Organizovanou skupinu měl řídit osmašedesátiletý muž, který v roce 2008 vytvořil skupinu fyzických a právnických osob. Prostřednictvím svého vlivu měl zajistit pro sebe, rodinné příslušníky či jemu loajálních osob strategické pozice v organizacích založených za účelem podpory rozvoje regionu formou vzdělávacích, kulturních a sociálních činností, tedy činností podporovaných zejména dotačními programy Evropské unie,“ uvedl krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Údajným šéfem skupiny je podle ČTK Miroslav Makovička, tehdejší manažer místního sdružení obcí mikroregionu Sokolov-východ. Působil od roku 2014 v různých funkcích v několika spolcích a měl rozhodující vliv na činnost regionální obecně prospěšné společnosti, regionální společnosti s ručením omezením a také regionálního zapsaného spolku. Organizace, které ovládal, jednak žádaly o dotace, případně se účastnily výběrových nebo poptávkových řízení na dodávky služeb v dotovaných projektech. A to ve prospěch organizací, které obviněný ovládal.

Členové skupiny spolu úzce spolupracovali. „Od roku 2015 do roku 2023 měla pětice osob po předchozí domluvě v organizované skupině fungovat v jednotlivých rolích a krocích, které byly organizovány tak, aby na sebe navazovaly a navenek budily zdání legálnosti a správnosti,“ nastínil policejní mluvčí vztahy ve skupině.

„Šestačtyřicetiletá žena, která byla s osmašedesátiletým mužem v příbuzenském vztahu, byla jednatelkou jedné ze spřízněných společností, dvaatřicetiletý muž byl specialistou na veřejné zakázky svazku tvořeného z několika obcí a měst z Karlovarského kraje, dvaačtyřicetiletá žena byla ředitelkou obecně prospěšné společnosti a osmašedesátiletá žena byla předsedkyní představenstva zapsaného spolku,“ popsal Kopřiva.

Vůdce skupiny zároveň působil na další lidi navázané na jednotlivé projekty.

Realizovali řadu projektů

V uvedeném období organizovaná skupina realizovala několik projektů dotovaných EU, případně ze státního rozpočtu ČR. „Jednat se mělo například o projekt, kde náplň spočívala v oživení kulturního ducha dlouholetých průmyslových regionů ve střední Evropě. Další projekt byl zaměřen na zefektivnění veřejné správy ve svazku tvořeného z několika obcí a měst z Karlovarského kraje či projekt týkající se cyklostezky protínající několik měst na Sokolovsku,“ upřesnil Kopřiva.

U projektu cyklostezky na Sokolovsku byla část zakázky bezdůvodně vyčleněna na kácení stromů bez výběrového řízení. Zakázku získala společnost, ve které figurovala zmíněná šestačtyřicetiletá jednatelka. Vytěžené dřevo bylo nakonec rozprodáno obviněným.

Na všechny projekty byla poskytnuta finanční podpora z Evropského fondu regionálního rozvoje vy výši zhruba 50 milionů korun. Více než třemi miliony pak přispěl stát.

Milionové škody

Pětici fyzických osob a čtyři právnické osoby policisté obvinili ze spáchání zločinů účasti na organizované zločinecké skupině, poškození finančních zájmů EU, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a dotačního podvodu.

„Svým organizovaným jednáním způsobili celkovou škodu téměř šestnáct milionů korun. Kriminalisté v rámci tohoto případu zajistili několika obviněným majetek, a to v celkové výši zhruba dvanáct milionů korun,“ uvedl policejní mluvčí Kopřiva.

Vyšetřování obviněných probíhá na svobodě, v případě prokázání viny jim hrozí až dvanáct let vězení.

Autor: