iDNES.cz

V Karlovarském kraji přibývá kamer, budou i v autobusech MHD

  14:20
Cestovat městskými autobusy pod dohledem bezpečnostních kamer bude už brzy standardem v Karlových Varech. Od loňského podzimu dopravní podnik začíná své vozy těmito zařízeními vybavovat, v současné době jich jezdí už na tři desítky.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Jan MarkovičiDNES.cz

Po avizovaném jarním omlazení vozového parku budou kamerami vybavené všechny autobusy. A další přibudou i v ulicích největších měst regionu.

„Byl to požadavek v rámci výběrového řízení na dodavatele nových autobusů,“ uvedl Lukáš Siřínek, ředitel Dopravního podniku Karlovy Vary. Kamery ve vozech slouží a sloužit budou pro potřeby dopravního podniku. „V souvislosti s drobnou kriminalitou zvyšují bezpečnost cestujících. Záznamy ovšem můžeme použít i při řešení případných sporů mezi cestujícími a řidiči,“ naznačil Siřínek.

Kamer ovšem v letošním roce přibude i v samotných Karlových Varech. Monitorovací systém města doposud čítá 31 kamerových bodů, letos by se měl rozrůst o další tři. „Máme podanou žádost o dotaci na ministerstvo vnitra na vytvoření dvou nových bodů – ve Staré Roli a v Tuhnicích,“ uvedl Marcel Vlasák, velitel karlovarské městské policie. V Tuhnicích přitom na základě podnětů občanů přibyly na sklonku loňského roku dvě nové kamery.

Magistrát města rovněž pokračuje v nastaveném směru, kdy každou novou velkou investici ohlídá samostatná kamera. „Letos by to měl být bod snímající prostor pod horním nádražím,“ upřesnil Marcel Vlasák.

I když jsou tyto kamerové body výsledkem investice radnice, ve správě je má městská policie. Ta se o data ze všech kamer už dlouhá léta dělí s kolegy z Policie ČR. Po sloučení operačních středisek strážníků a hasičů má obraz k dispozici i hasičský záchranný sbor.

Software místo hlídače

Krajským rekordmanem v počtu kamer zřejmě bude Sokolov. Na městské policii se totiž sbíhají signály z celkem 167 zařízení. Díky nim mají strážníci přehled i o tom, co se děje například ve společných prostorech panelových domů v majetku města.

„Do kamerového systému dalo město hodně peněz. Teď už to není jen o kamerách samotných, ale o programech, které tvoří nadstandard. Díky tomuto vybavení sofistikovaný systém hlídá místo operátora prostranství a reaguje na navolenou předvolbu,“ pochlubil se se sokolovským systémem Petr Kubis, městský zastupitel pověřený vedením městské policie.

Ta vedle Sokolova pomocí kamer monitoruje i situaci v nedalekých obcích Březová a Dolní Rychnov, s nimiž má městská policie podepsanou smlouvu. „Zbývá nám dodělat kamery u dvou sokolovských škol. A pak bude stav poměrně vyhovující,“ doplnil Petr Procházka, velitel sokolovských strážníků.

Pod kamerami jsou v Sokolově i všechna parkoviště. „Signál z nich jsme zpřístupnili i veřejnosti. Každý si tak může ohlídat své auto sám,“ s trochou nadsázky uvedl Petr Kubis. Veřejné jsou ovšem i záběry z kamer, které snímají objekty sokolovských škol.

Naopak nejméně míst, odkud na veřejné prostory koukají bezpečnostní kamery, mají v Chebu. Na pokrytí města zatím stačí osmnáct kamerových bodů. Ale rozšíření jejich počtu není vyloučené. „Chtěli bychom je rozšířit o místa v rizikových lokalitách, jako jsou například tržiště,“ uvedla Simona Liptáková, mluvčí chebské radnice.

Limitujícím faktorem pro rozšíření systému je ovšem možnost umístit nová zařízení a zajistit přenos signálu. To bude podle Simony Liptákové jedním z úkolů připravované obnovy chebského kamerového systému. „Jednáme o tom, že by městský kamerový systém byl propojený s Policií České republiky tak, aby poznatky mohly využívat obě složky,“ dodala mluvčí chebské radnice.

zpět na článek