iDNES.cz

Sokolov má první dva kameny zmizelých, připomínají oběti holokaustu

  12:18
Připomenout oběti holokaustu a nacistického režimu. To je úkol, jejž mají kameny zmizelých. Nově jsou dva i v Sokolově.

Historik Vladimír Bružeňák a starostka Sokolova Renata Oulehlová. | foto: Vladimír Meluzín

S myšlenkou takzvaných stolpersteine, tedy kamenů zmizelých, nebo také kamenů, o které je třeba zakopnout, přišel Gunter Demnig, německý umělec, jenž první kámen položil již v roce 1992 v Kolíně nad Rýnem. 

Kameny v podobě dlažební kostky o rozměrech 10 krát 10 centimetrů s mosazným povrchem jsou vzpomínkou na konkrétní oběti nacismu a kladou se většinou před dům, kde dotyčný člověk žil. Myšlenka se poměrně rychle ujala a za necelé tři desítky let od jejího vzniku bylo po Evropě položeno na 67 tisíc kamenů ve více než dvacítce evropských zemí.

Gunter Demnig je vždy pokládal osobně, a tak to mělo být i letošního roku v Sokolově, kde dosud žádný kámen položen nebyl.

Akce měla být součástí oslav 75. výročí konce 2. světové války, v jejímž průběhu zahynulo mimo jiné přes sto židovských obyvatel města. Položení kamenů měla provázet také výstava vytvořená studenty badatelského kroužku Gymnázia Sokolov o osudech vybraných židovských rodin a také přednáška studentů na dané téma v místní knihovně.

Kvůli pandemii koronaviru však byly květnové oslavy zrušeny. Naděje svitla koncem srpna. Kvůli zvyšující se vlně nakažených Gunter Demnig svou cestu zrušil, nicméně nabídl výrobu kamenů a možnost, aby si je jednotlivé obce položily samy. Město Sokolov této nabídky využilo a dva kameny objednalo.

Každý rok alespoň jeden kámen, plánuje radnice

„V Městském domě kultury Sokolov se podařilo výstavu odhalit v září, v knihovně se pak uskutečnila přednáška, kde studenti předložili veřejnosti výsledky své práce. Za to bych oběma institucím rád poděkoval. Následně však přišla další omezení a s ním i ohrožení náhradního termínu položení kamenů, který byl naplánován na 10. listopad, na výročí takzvané Křišťálové noci. Po zralé úvaze bylo rozhodnuto kameny položit, bohužel však bez plánovaného setkání s veřejností,“ uvedl autor myšlenky položení kamenů v Sokolově Vladimír Bružeňák.

Akce se spolu s ním zúčastnila jen starostka města Renata Oulehlová.

„Bylo značně těžké určit, na koho budou první stolpersteiny ve městě upomínat. Volba nakonec padla na zástupce rozvětvené židovské rodiny Steinigerů, konkrétně na Theodora Steinigera, jenž zemřel v roce 1942 v Terezíně. Rodina vlastnila dva domy na dnešním Starém náměstí, kde provozovala advokátní kancelář, lékárnu, pivnici, krejčovství či obchod s papírem. Většinu jejích členů však nacisté zavraždili včetně sedmileté Lucie,“ přiblížil historik Vladimír Bružeňák.

Druhý kámen upomíná na slečnu Markétu (Grétu) Herrmannovou, jejíž rodina vlastnila obchod s konfekcí prakticky naproti domu rodiny Steinigerů. Markétu Herrmannovou zavraždili nacisté zřejmě roku 1942 v Osvětimi stejně jako jejího bratra.

„Město Sokolov chce v této vzpomínkové činnosti pokračovat. Každý rok na výročí Křišťálové noci plánujeme odhalit alespoň jeden kámen jako upomínku na zmizelé židovské obyvatele našeho města,“ doplnila sokolovská starostka Renata Oulehlová.

zpět na článek