iDNES.cz

Smírčí kříž ustál zřícení zdi porcelánky v Jakubově, obec ho zachrání

  8:34
Milovníci regionální historie si dělají starosti. Smírčí kříž v Jakubově nedaleko Ostrova stojí u porcelánky, které se v červenci zřítila jedna ze stěn společně se střechou. Vedení obce není osud kříže lhostejný a hodlá ho zachránit.

Kamenný smírčí kříž stojí u zdi zřícené porcelánky v Jakubově hned vedle nedávno opravené kapličky. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Umístění u zdi porcelánky je zcela určitě druhotné. Kdy se tam dostal, není známé, nejpozději ale v roce 1935, kdy ho na tomto místě nakreslil Karel Šrámek. Doufám, že při očekávané demolici té zhroucené porcelánky bude zabezpečený,” sdělil regionální publicista a historik Jiří Linhart.

Žulový kříž je od 3. května 1958 památkově chráněný. Je necelý metr vysoký monolitický a mírně asymetrický. Nemá žádná znamení či nápisy. O jeho stáří a původu nejsou žádné zprávy a není zaznamenaná ani žádná legenda, která by se ho týkala.

Podle starosty obce Vojkovice, ke které Jakubov patří, bude kříž v bezpečí. „Uděláme vše pro to, aby byl kříž v pořádku a zachoval se i přes budoucí demolici porcelánky,“ komentoval Miroslav Kabelka.

K porcelánce vyjíždělo v sobotu 16. července sedm jednotek hasičů a dvě jednotky policistů. V pátek 15. července se menší část stěny a střechy utrhly z budovy a sutiny spadly na příjezdovou cestu do části obce. Na místo byl přivolaný statik, který označil objekt za havarijní. Bude třeba jeho částečná demolice.

Kvůli stavu objektu je stále uzavřena přilehlá hlavní silnice. Hasiči na místě v noci i následující den dopoledne využili k prověřování stavu rozsáhlého objektu drony. S jejich pomocí hledali, zda v objektu někdo nebyl, a také z výšky zjišťovali rozsah poškození. Ukázalo se, že budova byla opuštěná a nikomu se nic nestalo.

Po privatizaci objekt několikrát střídal majitele. „V současnosti to patří občanovi Ukrajiny, který má trvalé bydliště v Oděse a údajně se zdržuje v Budapešti,“ uvedl Marek Poledníček, místostarosta Ostrova.

Podle zákona by měl stavbu v havarijním stavu zbourat majitel, pokud se ho ale nepodaří kontaktovat, bude muset objekt zbourat stavební úřad a náklady pak vymáhat po majiteli. Porcelánka má tři nadzemní podlaží, dvě z nich, dlouhé zhruba 100 metrů, se budou muset zbourat.

zpět na článek