iDNES.cz

Na Božím Daru úřaduje Ježíškova pošta, orazítkuje tři tisíce zásilek denně

  15:03
Už po šestadvacáté úřaduje na Božím Daru a Karlovarsku Ježíškova pošta. I když se za tu dobu dostala do povědomí veřejnosti, stále se podle pracovníků infocentra najdou lidé, kteří chybují. Jednou ze zásadních věcí je, že zásilky, které chtějí zájemci rozeslat svým známým, musí náležitě ofrankovat českou známkou.

„Stalo se například, že přišla zásilka ze Slovenska. Jenomže ofrankovaná slovenskou známkou. A tu my orazítkovat nemůžeme,“ potvrdila Hana Kadlecová, pracovnice božídarského informačního centra. 

Fotogalerie

Jí a jejím kolegům začala 1. prosince prakticky nepřetržitá služba. V prvních dnech razítkují ty zásilky, které se za celý rok nashromáždily ve dvou schránkách na Božím Daru. A nebylo jich rozhodně málo. „Už teď máme nějakých osm až deset krabic s dopisy a pohlednicemi,“ řekla Kadlecová.

Ten pravý nápor ale pracovníky infocentra, potažmo pošty Partner, teprve čeká. „Tradičně nejvíce zásilek na Boží Dar přichází mezi 15. a 20. prosincem,“ konstatovala pracovnice infocentra. 

Jestli to bude taková „nálož“, jako v loňském roce, si netroufá zatím odhadnout.

„Loni jsme na Božím Daru vyřídili 2 625 dopisů a 66 935 pohlednic. V průměru to znamenalo orazítkovat přibližně tři tisíce zásilek denně,“ přiblížila loňská čísla Hana Kadlecová. Jestli bude letošek úspěšnější, bude jasné až po 23. prosinci, kdy Ježíškova pošta končí.

Ježíškovu poštu znají za čtvrtstoletí její existence po celém světě. Z Božího Daru odcházejí dopisy a pohlednice například do USA, na Nový Zéland, do Číny, Japonska a dalších exotických destinací.

Autorem letošního příležitostného razítka je Pavel Sivko. Motivem jsou dvě skořápkové lodičky se svíčkami a nápis Boží Dar s datumovkou.

zpět na článek