iDNES.cz

Sejdeme se u koně, chtějí Karlovaráci říkat o nové jezdecké soše Karla IV.

  18:18
Jezdecká socha zakladatele Karlových Varů, krále Karla IV., se v pátek dopoledne objeví na Divadelním náměstí. Vyvrcholí tak sledovaný projekt, na jehož začátku byla iniciativa členů karlovarského Rotary klubu. Slavnostní odhalení díla akademického sochaře Michaela Gabriela pak bude jedním ze středobodů sobotního programu zahájení letošní lázeňské sezony.

Vizualizace nové jezdecké sochy Karla IV. na karlovarském Divadelním náměstí. | foto: Kancelář architektury města Karlovy Vary

Socha vznikla v trutnovských dílnách firmy Kasper Kovo. „Do Karlových Varů dorazí už kompletní,“ uvedla Dominika Bártová, mediální zástupkyně projektu.

Přeprava bude vzhledem k monumentálním rozměrům díla náročná. „Socha Karla IV. není nejvyšší, ale každopádně nejhmotnější dílo, které jsem kdy navrhl,“ připustil při představování projektu Michael Gabriel. Socha má na výšku i s podstavcem 4,8 metru a váží 24 tun.

Slavnostnímu odhalení, které je naplánované na sobotních 15.15 hodin, bude zítra předcházet komornější setkání Rotariánů přímo u sochy. „Její součástí je totiž časová schránka, do které v pátek uložíme pamětní předměty,“ vysvětlila Dominika Bártová.

O monumentální soše zakladatele města začali členové Rotary klubu přemýšlet už v roce 2016. Ve spolupráci s Galerií umění vyhlásili soutěž o návrh na výtvarné dílo. Odborná porota posoudila 13 návrhů obeslaných do soutěže a jednomyslně rozhodla o vítězi Michalu Gabrielovi, který navrhl jezdeckou sochu.

„Akademický sochař Michael Gabriel vytvořil obrovský monument, u kterého se budou lidé scházet. Bude se říkat: sejdeme se u koně, stejně jako v Praze na Václavském náměstí,” řekl s nadsázkou František Piškanin, člen Rotary klubu Karlovy Vary a autor myšlenky nové jezdecké sochy pro 21. století.

Důležitý orientační bod

K financování sochy vytvořil Rotary klub transparentní účet, na který mohl přispět každý. Výroba vyšla na osm milionů.

Jejímu definitivnímu umístění na Divadelním náměstí předcházela debata odborníků na městskou architekturu. Ve hře bylo několik variant, pro Divadelní náměstí hrálo několik faktů.

„Je přímo viditelné z mnoha vyhlídek. Socha se tak může stát důležitým orientačním bodem v lázeňském centru města. Nová podoba Divadelního náměstí s prostorem pro konání kulturních a společenských akcí bude mít potenciál přilákat sem zpátky i místní obyvatele,“ zaznělo vloni z Kanceláře architektury města.

Ani termín odhalení sochy nebyl zvolený náhodně. V květnu, respektive 14. května, by Karel IV. oslavil 706. narozeniny. Rok 2022 je pak významný i pro karlovarský Rotary klub. Ten si letos připomíná 30 let od znovuzaložení.

zpět na článek