Sokolov plánuje investice do škol rok dopředu, připraveno má 35 milionů

  12:16
Už dnes mají v Sokolově jasno, jak budou vypadat investice do škol a mateřinek v příštím roce. Aktivně se na plánu podílejí sami ředitelé. Ti totiž nejlépe vědí, co jejich zařízení potřebuje.

ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Radnice předpokládá, že v roce 2020 investuje do vzdělávacích zařízení přibližně stejně jako letos, kdy město rozdělilo na tři desítky milionů korun.

„Dříve plán investic vypracovával odbor městského úřadu. Před třemi roky jsme zavedli model, podle kterého jej připravují sami ředitelé,“ vysvětlila starostka Sokolova Renata Oulehlová.

Důvodem je, že se město v minulosti dostávalo do úzkých kvůli výběrovým řízením. „Priority jsme měli nastavené, ale jednotlivé zakázky jsme začali soutěžit až na jaře. Ale stávalo se, že se do výběrových řízení nikdo nepřihlásil,“ konstatovala starostka.

Loni proto padlo rozhodnutí začít se soutěžemi na dodavatele podstatně dříve. „Dřív proto potřebujeme i seznam plánovaných investic,“ vysvětlila důvod, proč na sokolovské radnici porcují rozpočet určený pro školy na příští rok už nyní.

Město chce v příštím roce do obnovy školských a předškolních zařízení investovat 35 milionů korun. Jedna z největších investic čeká základní školu Rokycanova, takzvanou centrálku.

„Je to nejstarší škola v Sokolově a v minulosti se v ní nedělaly žádné větší práce. Ani kanalizace, ani voda, ani rozvody elektřiny,“ uvedl místostarosta města Jan Picka. V roce 2020 se proto chystá pětimilionová investice do jednoho z křídel školy. Budova se dočká kompletní opravy instalací.

Mezi další významnější akce patří oprava elektroinstalace v mateřské škole Kosmonautů za 1,25 milionu korun, stavební úpravy v mateřince Marie Majerové, které přijdou na 1,7 milionu, či nové šatny v základní škole Pionýrů. Ty přijdou městskou pokladnu na 2,7 milionu korun.

Sokolov je zřizovatelem celkem sedmi mateřských a pěti základních škol, domova dětí a mládeže a základní umělecké školy. Práce se radnice snaží vždy směřovat na letní prázdniny, aby nezasahovaly do školního roku.

Kiss and ride

Letos radnice rozdělila téměř 30 milionů korun. „Peníze jsou určené na zhruba 28 stavebních akcí,“ upřesnil mluvčí radnice Vladimír Meluzín. Letos Sokolov vedle klasických úprav či oprav přímo v budovách řešil u dvou škol i problém s parkováním. Fakt, že řadu žáků vozí rodiče do školy auty, vedl ke vzniku dvou parkovišť kiss and ride.

„Před základní školou Pionýrů je situace tragická,“ posteskla si Oulehlová. Právě chybějící místa, kde by bylo možné na okamžik zastavit, rozjela v Sokolově poměrně rozsáhlou investiční akci.

Přes prázdniny vznikne před dvěma školami hned deset takových míst. Vedle školy Pionýrů se bude úprava týkat i prostranství před školou Boženy Němcové.

„U školy Pionýrů vybudujeme šest kiss and ride stání, před školou Boženy Němcové čtyři,“ konstatovala Oulehlová. Za všech deset stání radnice zaplatí 920 tisíc korun.