Dvanáctiletý klavírista Jaroslav slaví úspěchy, jde ve stopách svých rodičů

  17:00
Obrovský úspěch si připsala v těchto dnech Základní umělecká škola Fryderyka Chopina v Mariánských Lázních v mezinárodní klavírní soutěži Broumovská klávesa. Její žák, dvanáctiletý Jaroslav Skalka, letos suverénně zvítězil. Hudební klání mladých talentů se konalo v prostorách broumovského kláštera.

Dvanáctiletý Jaroslav Skalka, žák Základní umělecké školy Fryderyka Chopina v Mariánských Lázních, zvítězil v mezinárodní klavírní soutěži Broumovská klávesa. | foto: MAFRA

„Jaroslav směle vykročil do šlépějí své starší sestry Kláry Skalkové, která je rovněž absolventkou naší školy, v současnosti posluchačkou Pražské konzervatoře a v loňském roce se stala absolutní vítězkou této soutěže,“ uvedl ředitel umělecké školy Petr Čech.

Doplnil, že výkon Jaroslava Skalky porota ohodnotila vysokým bodováním a mladý umělec vedle nejvyššího ocenění získal i možnost vystoupit v rámci festivalu Dvořákova Praha v sezoně 2024 a spolu s ostatními vítězi se předvede na koncertě laureátů už letos 26. září v pražském Rudolfinu.

Mladý virtuos má rád turistiku

„Jarda pochází z hudební rodiny, já jsem s jeho dědečkem Petrem Skalkou hrál mnoho let v Západočeském symfonickém orchestru, byl to koncertní mistr violoncell. Petr Skalka mladší, Jaroslavův otec, působí jako profesor hry na violoncello na Akademii pro starou hudbu v Basileji, maminka vystudovala klavír a později v Paříži hru na cemballo,“ přiblížil ředitel Čech zázemí, z něhož Jaroslav pochází.

Doplnil, že mladý virtuos hraje na klavír od předškolního věku a že stejně výborně jako na klavír hraje i na violoncello. Na Broumovské klávese uspěl už jednou, v minulém ročníku soutěže získal 2. místo. Pokud necvičí, tráví volný čas na kole, miluje výlety do přírody a fotografování.

Po soutěži výstup na Sněžku

„Právě Jarda je jedním z našich žáků a studentů, kteří se aktivně zasloužili o to, že škola získala od nadace nové koncertní křídlo. Járova maminka Marie, která je zároveň jeho učitelkou klavíru, slíbila, že si v případě vítězství v soutěži společně vyšlápnou na Sněžku. A protože sliby se mají plnit, hned po soutěži šli všichni na Sněžku,“ dodal ředitel Čech.

Soutěž Broumovská klávesa je určena klavíristům do 17 let. Jejím cílem je podpořit a rozvíjet mladé talenty. V porotě každoročně zasedají přední čeští i zahraniční představitelé klavírního umění v čele s Ivo Kahánkem, který působí jako umělecký ředitel soutěže. Letošní 13. ročník přivítal 40 soutěžících z České republiky, Slovenska, Polska a Rakouska, kteří své síly poměřili ve čtyřech kategoriích.