Opravený skleník i rozhledna. Památky v Karlovarském kraji lákají na novinky

  12:46
Vyšší zájem návštěvníků pozorují v letošním roce kasteláni na památkových objektech v Karlovarském kraji. Na hrady a zámky zase nacházejí cestu rodiny s dětmi i organizované výpravy. A to i přesto, že na začátku sezony podražilo vstupné. Lidé vítají hlavně možnost rezervaci prohlídek na internetu.

Začala obnova a celková rekonstrukce historického skleníku v zámeckém areálu ve Valči. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Dvě poslední sezony poznamenala proticovidová opatření, a tak památkáři s nadějí hledí na tu současnou.

„Máme radost, že se vrací domácí i zahraniční návštěvníci. V minulých dvou letech prakticky přestaly jezdit organizované skupiny, od jara ale vidíme změnu,“ uvedl ředitel územní památkové správy v Praze Petr Spejchal.

„Větší zájem je například o rezervaci přes internet,“ poznamenal Spejchal. Lidé si podle něj na tyto služby zvykli v dobách protikoronavirových opatření.

Návštěvnost památek se od zahájení letošní sezony pohybuje zhruba na 65 procentech ve srovnání s rokem 2019. Na zámku ve Valči je to 92 procent.

Unikátní osvětlení zámku

Právě ve Valči jsou v plném proudu stavební práce. Obnovuje se theatron, který dříve sloužil jako amfiteátr. Práce mají skončit letos na podzim. Začalo se také s obnovou historického skleníku.

Z dálky viditelnou novinkou je osvětlení budovy zámku. Aby venkovní nasvícení objektu nerušilo přirozené prostředí živočichů jako jsou netopýři, zvolili památkáři metodu, kterou zatím v tuzemsku podle Spejchala nikdo nepoužil.

„Některé místnosti jsou prosvícené LED žárovkami. Zámek je stále po setmění vidět i z dálky, navíc rozsvícená okna vytváří iluzi obydleného zámku tak, jak mohl vypadat v minulosti,“ přiblížil kastelán Tomáš Petr. Zámek je otevřený v pátek a v sobotu až do 23 hodin, kdy se konají prohlídky s lucernou. Vnitřní osvětlení zámku je v místnostech, kam prohlídky s lucernou nevedou.

Památkáři mají i velké plány do budoucna. V severovýchodní věži má vzniknout rozhledna s výhledem do barokní krajiny, počítá se s výstavbou nového návštěvnického centra v kovárně v patře nad lapidáriem a ve spolupráci s obcí má vzniknout i parkoviště pro 60 aut a dva autobusy.

17. června 2021

Nová rozhledna

Hrad a zámek v Bečově se může do nové sezony pochlubit rozhlednou s unikátním pochozím mostem. Návštěvníkům se tady nabízí možnost osobně si změřit sílu větru pomocí Beaufortovy stupnice.

Majitelé elektrokol si v Bečově mohou dobít elektrickou energii a horolezce čeká vyčištěná a zkontrolovaná lezecká stěna.

Kvůli reinstalaci Dolního zámku, kde vzniká nová expozice s restaurovanou ložnicí vévodkyně či obnovenou honosnou jídelnou, nebude v letošním roce tato trasa přístupná. O víkendu 20. až 22. května si na Bečově připomenou 20. výročí přivezení zrestaurovaného relikviáře sv. Maura.

Pistole kombinovaná se sekerou

Na zámku Kynžvart zase návštěvníci najdou screenbox, na kterém zjistí začátky jednotlivých prohlídek i počty volných míst. Na parkovišti bude do měsíce umístěn automat, kde budou za parkování moci zaplatit kartou.

Řada změn je čeká také v samotných expozicích. Z Konopiště se vrátil zlacený nástolník Thomire a v expozicích přibyly exponáty z depozitáře. „Ve zbrojnici budou k vidění například palcáty, prachovnice nebo zajímavá pistole kombinovaná se sekerou,“ popsal nové exponáty kastelán Ondřej Cink.

Největší lákadlo ale zámek připravuje na příští rok, kdy má být hotová expozice památky UNESCO - Kynžvartská daguerrotypie. Návštěvnický okruh bude mít téměř 700 metrů čtverečních a kromě tohoto světového unikátu zde budou představeny další poklady z uměleckých, knižních a muzejních sbírek.

V současné době řada z těchto unikátních předmětů prochází rozsáhlými restaurátorskými pracemi. Letos dojde i na řadu kulturních akcí včetně představení Strašidla Cantervillského v červenci.

Autor: