Do Pluhovských domů se přestěhuje vzácný relikviář i unikátní sbírka vín

  9:18
V areálu hradu a zámku Bečov vrcholí přestavba Pluhovských domů. Hotovo by mělo být v průběhu jara. V té souvislosti už Národní památkový ústav, jenž je investorem akce, upřesňuje finální zadání expozice. Největší pozornost budí plánované uložení relikviáře svatého Maura, který slouží jako schránka na ostatky svatých.

Rekonstrukce Pluhovských domů v areálu bečovského hradu a zámku. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Pro druhou nejvzácnější zlatnickou památku po korunovačních klenotech a nejvýznamnější románskou klenotnickou památku na českém území se v současné době vyrábí speciální vitrína, jejíž technické provedení podléhalo schvalování bezpečnostních složek státu. 

Nejde však o jediný poklad, který budou Pluhovské domy uchovávat. Součástí expozice bude i unikátní historická sbírka alkoholických nápojů z 19. století, která byla v 80. letech 20. století objevena společně s relikviářem. Sbírka je stále v dobré kondici a odborníci se shodují, že svojí cenou snese srovnání s lahvemi šampaňského vylovenými z Titaniku.

„Velkou výzvou pro nás byly především povalové stropy, které jsme museli rozebrat a po ošetření opět složit, případně doplnit původní technologií. Kvůli montáži nových stropů jsme také museli logisticky vyřešit složitý transport půltunových profilů, a to bez použití větší mechanizace, která se do areálu hradu nedostane,“ sdělil Radek Kučera, vedoucí projektu ze společnosti Metrostav, která dokončuje v areálu rekonstrukci horní zámecké budovy.

Relikviář svatého Maura

Vznikl na začátku 13. století na zakázku zámožného belgického rodu Rumigny. V 19. století jej zakoupil vévoda Alfred de Beaufort-Spontin a díky němu se po různých peripetiích nakonec ocitl na zámku v Bečově nad Teplou. Jeho potomci v roce 1939 relikviář ukryli spolu se 133 lahvemi koňaku a vína pod podlahu gotické hradní kaple. Tam upadl v zapomnění až do 80. let minulého století, kdy se Christian Beaufort spojil s americkým hledačem pokladů. Ten pak vyrazil na tajnou misi do Československa. Jen díky shodě šťastných náhod byl relikviář nakonec v zásypu pod podlahou kaple tehdejšími kriminalisty objeven. Schránka však byla ve špatném stavu, čekala ji náročná oprava. Restaurátorské práce trvaly dlouhých jedenáct let.

Stavbaři v Pluhovských domech již provádějí konečnou výmalbu, pokládají dlažby či kompletují truhlářské prvky a výplně. Součástí rozsáhlé zakázky byla i obnova hradního nádvoří včetně vnějšího mobiliáře a vybudování přípojek na inženýrské sítě.

„Nikdy nezapomenu na zážitek ze zimy, kdy stavbaři museli kvůli sněhu a mrazu improvizovat se zásobováním, protože nákladní doprava se na horní nádvoří nedostala. Říkám si, kolik staveb v Česku se asi může pochlubit tím, že se na ně vozil materiál motorovými saněmi? Jsem rád, že ani tyto překážky nezpůsobily významnější zdržení projektu. Expozice by měla být otevřena nejpozději v září tohoto roku,“ řekl Tomáš Wizovský, kastelán Státního hradu a zámku Bečov.

Rekonstrukce Pluhovských domů reprezentuje rozsáhlou investici za více než 150 milionů korun. Do nově zrekonstruovaných prostor se kromě relikviáře svatého Maura přestěhuje z původní modré jídelny dolního zámku část stávající doprovodné expozice. 

Nově zde také vznikne provozní a návštěvnické zázemí pro moderní muzejně-galerijní expozice. Návštěvníci zde najdou například multifunkční sál, kino, edukační prostor pro nejrůznější programy spojené s relikviářem, stylovou kavárnu či hradní shop.