iDNES.cz

Chlapci na Klínovci prořízla jeho lyže nohu, na svahu silně krvácel

  10:26
Vážné zranění utrpěl na Klínovci třináctiletý lyžař z Německa. Při pádu mu hrana jeho vlastní lyže prořízla nohu tak, že silně krvácel. Na místě ho ošetřili krušnohorští záchranáři a pak ho předali německým kolegům, kteří na místo vyslali vrtulník.

Pro zraněného lyžaře dorazili na Klínovec němečtí záchranáři. (5. ledna 2022) | foto: Horská služba

Událost se stala ve středu krátce po obědě. O zranění dali horským záchranářům vědět pracovníci místního skiareálu. Volali, že na sjezdovce leží lyžař, který silně krvácí z nohy. Na místo ihned vyrazili tři záchranáři na dvou skútrech.

Našli třináctiletého chlapce. Ihned mu rozstříhali kalhoty a zjistili, že při pádu mu jeho vlastní lyže způsobila velmi hlubokou, asi patnáct centimetrů dlouhou řeznou ránu.

„Hrana lyže naštěstí minula tepnu, která v těch místech u třísla nohou prochází. Po rychlé diagnostice, kdy se záchranáři ujistili, že další zranění pád nezpůsobil, zastavili krvácení a zafixovali zraněného do vakuové matrace,“ popsali horští záchranáři na svém Facebooku.

Dispečer krušnohorské horské služby mezitím kontaktoval německý dispečink záchranné služby, který na Klínovec vyslal jak sanitku, tak vrtulník. 

„Tento postup přeshraniční spolupráce máme dlouhodobě domluvený a velmi se nám osvědčil. V případě, že se jedná o německého občana, kontaktujeme německý dispečink pravidelně, protože dojezdová vzdálenost je většinou stejná jako u české sanitky. Pro německé pacienty je velký benefit být transportovaný do německé nemocnice možná i proto, že zde odpadá případná jazyková bariéra,“ vysvětlil náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Račko.

I v tomto případě byla sanitka na místě do patnácti minut a prakticky ve stejný čas přistával také vrtulník, který mladého Němce transportoval do německé nemocnice na operační sál.

Autor:
zpět na článek