Karlovy Vary už se nemusí stydět za okolí horního nádraží, je opravené

  15:20
Prostor před horním nádražím v Karlových Varech už slouží veřejnosti. Práce na jeho modernizaci začaly loni na podzim a dodavatelské firmě se podařilo vše včas dokončit.

„Karlovy Vary mají konečně novou vstupní bránu do města. Je krásná a bezpečná,“ uvedla při slavnostním představení rekonstruovaného přednádražního prostoru karlovarská primátorka Andrea Pfeffer Ferklová.

Přednádražní prostor navazuje na samotnou novou budovu výpravní železniční stanice. Obě díla jsou prací architekta Franty a doplňují se.

„Během deseti měsíců byla zrekonstruována vozovka včetně příjezdové komunikace, vznikly nové chodníky, schodiště nebo nástupiště pro autobusy,“ popsal náměstek primátorky Petr Bursík, co všechno se muselo v okolí horního nádraží změnit.

Fotogalerie

Další důležitou položkou v seznamu změn je 62 parkovacích míst včetně čtyř vyhrazených stání pro držitele průkazů ZTP/P, sedm míst pro krátkodobé zastavení nebo pět stání pro taxíky.

Stavební práce zahrnovaly také rekonstrukci opěrné zdi, novou kanalizaci, drenáž či nové veřejné osvětlení. Prostor doplnil i přístřešek pro jízdní kola nebo nové lavičky. A aby město ukázalo, že jde s dobou, vznikne zde v dohledné době i veřejná dobíjecí stanice pro elektromobily. „Počítáme s tím, že do konce září bude v provozu,“ poznamenal náměstek primátorky Tomáš Trtek. 

Samotná úprava přednádražního prostoru přišla karlovarskou městskou kasu na 37,1 milionu korun, další 2,6 milionu stála rekonstrukce Nákladní ulice. Na přednádražní prostor město získalo dotaci ve výši 28,9 milionu korun z Integrovaného regionálního operačního programu prostřednictvím IPRÚ.

Opravené karlovarské horní nádraží

Autor: