Císař Rudolf II. ožívá na hradě v Lokti, k vidění je i jeho kabinet kuriozit

  13:40
Do období na přelomu 16. a 17. století zavede návštěvníky hradu v Lokti na Sokolovsku výstava pojmenovaná Rudolf II. ožívá. Je součástí standardního prohlídkového okruhu a zájemci si ji poprvé prohlédli 15. listopadu. Expozice bude přístupná minimálně do 28. ledna příštího roku denně mezi 9:00 a 15:30. Výstavou provádí osoba nade vše povolaná, sám Rudolf II Habsburský.

Tvář i hlas panovníkovi v multimediální expozici propůjčil Jiří Werich Petrášek, syn Jana Wericha, který vladaře neopakovatelně ztvárnil v oblíbených filmech Císařův pekař a Pekařův císař. Rudolf II. žil v letech 1552 až 1612.

Byl římským císařem, uherským, českým, chorvatským králem a rakouským arcivévodou. Nikdy se neoženil, ale zplodil údajně šest dětí. Výstava připomíná známé i méně známé aspekty jeho života i života jeho nejbližších.

Císařův kabinet kuriozit

K vidění jsou ukázky z Rudolfova kabinetu kuriozit. „Mezi raritní exponáty patří preparovaná zvířata v různých kostýmech, například bažant – kardinál, kohout – generál, sojka – myslivec, husa – kuchařka, kočka – šlechtična. Je tu i sbírka polodrahokamů a mušlí,“ uvedla Barbora Šteflová ze správy hradu.

Zejména dámy se pak mohou díky šatům císaře podívat na to, jak vypadala móda rudolfínské doby. Součástí expozice jsou i miniaturní výjevy ze života Rudolfa II. V truhlách z lipového dřeva je vyřezaná flotila 16 lodí, která jej a jeho 370 dvořanů vezla na sedmiletá studia ve Španělsku.

Jiné diorama zachycuje relativně skromnou císařskou hostinu. „Habsburkové byli v té době velice zadlužení,“ vysvětlila Šteflová. Na výstavě je alchymistická laboratoř. Rudolfa II. fascinovala alchymie a okultní vědy. Vlastnil Voynichův rukopis i Ďáblovu bibli, největší ručně psanou knihu světa Codex gigas.

Poučení nejen pro školáky

Návštěvníci také poznají, za jak „krutých“ podmínek žil v domácím vězení Rudolfův syn Julius Caesar d´Austria, který zavraždil mladou dívku. „Za půl roku mu do vězení naservírovali 538 litrů piva, 312 kilo hovězího a 45 kilo telecího masa, 41 litrů másla či 3 667 litrů bílého vína,“ řekla Barbora Šteflová.

Výstava Rudolf II. ožívá cílí zejména na rodiny s dětmi. Je rovněž součástí vzdělávacího programu podporovaného Karlovarským krajem. Díky němu mají školáci vstupné za polovinu. „Děti dostanou pracovní listy, na nichž odpovídají na různé otázky týkající se Rudolfa II. jeho doby,“ upřesnila ředitelka hradu Jana Těžká.