Očím skryté historické zákoutí Chebu prokoukne. Oprava skončí příští rok

  16:22
Cheb plánuje příští rok dokončit rekonstrukci největšího vnitrobloku starého města. Lokalita sevřená ulicemi Dlouhá a Hradební by se po úpravách za více než 20 milionů korun měla proměnit na místo, které bude sloužit potřebám obyvatel okolních domů.

Vnitroblok mezi ulicemi Hradební a Dlouhá v Chebu, pohled ze střechy špejcharu. Garáže už jsou zbourané. (4. ledna 2022) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Vnitroblok dostane v souladu s požadavky památkářů novou kamennou dlažbu, dojde k vysázení vzrostlých stromů a obnově trávníků. Vedle odpočinkové zóny s lavičkami a herními prvky tu bude i parkoviště. Město se úpravami dvorů a vnitrobloků snaží řešit problém s nedostatkem parkovacích míst, který je v úzkých uličkách starého města citelný.

Dělová koule propadla až do sklepa, na své objevení čekala stovky let

Úpravy otevřou pohled do někdejšího hospodářského dvora a na historické domy, které jej obklopují. Celý vnitroblok začne žít zcela jiným způsobem než dosud.

Navíc vznikne důstojný přístup k objektu historického špejcharu, kde už v této době sídlí makety jednotlivých historických krovů. Ty vytvořil tesařský mistr Josef Hauer z německého Parksteinu a městu Cheb je věnoval. Časem by zde měla vzniknout prohlídková expozice.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o prostor poblíž centra historického města, prostor zkoumali nejprve archeologové. Průzkum nyní končí, teď tu začnou pracovat stavební firmy,“ vysvětlil starosta Jan Vrba.

A že bylo co objevovat. Na místě, kde měla být původně pod zemí ukrytá retenční nádrž, se po odkrytí svrchní vrstvy ukázaly pozůstatky někdejších domů. Archeologové odhalili zbytky základů bývalé sýpky s žentourovými mlýny, v sousedství pak podzemní prostory obytného domu.

Na samotném dně sklepení ležela padesátikilogramová dělová koule, pozůstatek dávného obléhání města. Další nálezy pocházejí z přelomu 50. a 60. let minulého století, kdy se v historickém Chebu mohutně bouralo.

14. října 2024