Továrna v Plesné přežila i bouřlivé časy, její historii připomíná Retromuseum

  14:30
Dějiny jedné továrny v Plesné. To je název výstavy, která dnes začíná v chebském Retromuseu. Přibližuje minulost podniku, který jako jeden z mála v západních Čechách přečkal nástrahy 20. století. Historie továrního komplexu, dnes známého pod názvem Elroz Invest, sahá až do roku 1878.

Příprava expozice Dějiny jedné továrny v Plesné. To je název výstavy, která začíná ve středu 15. března v chebském Retromuseu a potrvá do 3. září. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Historii továrního komplexu v Plesné nedaleko Chebu započal psát místní punčochářský mistr Wilhelm Päsold, který rozšířil svou dílnu o jedno patro, čímž položil základy budoucího rozmachu podnikatelských aktivit svých potomků.

„A právě historii továrny je věnována podstatná část expozice v Retromuseu,“ uvedla kurátorka výstavy Jana Pokorná Kalousková.

Říšské úřady majitelům fabriku zabavily

Skutečný vznik plesenské firmy se datuje až do roku 1910, kdy Adolf Päsold započal éru slavné textilní továrny, jež přesáhla hranice Československa a stala se významným producentem dětských oděvů až na britských ostrovech, s vlastní továrnou v Langley nedaleko Londýna.

„Úspěšné období, během něhož se rodinný podnik pod vedením Adolfových synů rozrůstal, narušila 2. světová válka. Říšské úřady daly továrnu kvůli britskému občanství jejích majitelů do nucené správy,“ podotkla k expozici Kalousková.

Místo textilu rozvaděče pro paneláky

Po válce to znamenalo, že byl sourozencům Päsoldovým uznán Benešovými dekrety nárok na restituci. Nadějné vyhlídky majitelů však netrvaly dlouho. V roce 1948 byla firma znárodněna a začleněna do národního podniku Tosta v Aši, čímž začala v 60. letech pomyslná druhá éra plesenského podniku.

Tehdy přešel na kovovýrobu a pod hlavičkou národního podniku Stavokonstrukce se zde vyráběly rozvaděče pro panelové domy, jejichž výstavba zažívala od 60. let nebývalý rozmach.

Spolupráce s mladými designery má úspěch

„Na výstavě však nezůstane opomenuta novodobá etapa továrny v Plesné, jež na historii kovovýroby úspěšně navázala produkcí kovových regálů a skříní,“ dodal druhý z kurátorů Jiří Gordon.

Vedle těchto výrobků nově vzniká ve spolupráci s mladými designéry kolekce kovového nábytku a interiérových doplňků pod značkou Fleysen. Ta byla nominována na prestižní cenu Czech Grand Design v kategoriích Kolekce roku a Výrobce roku.

Výstava potrvá v Retromuseu Cheb až do 3. září.