iDNES.cz

Město, kde se psaly dějiny. Herci divadla provázejí školáky historií Chebu

  10:00
Seznámit školáky s bohatou historií Chebska a posílit jejich hrdost na to, že jsou součástí regionu, kde se psaly dějiny. To je cílem edukačních lekcí a workshopů, které na chebské radnici připravuje tvůrčí skupina Poklady starého Chebu ve spolupráci s herci Západočeského divadla Cheb.

Seznámit školáky s bohatou historií Chebska. To je cílem edukačních lekcí a workshopů, které připravuje tvůrčí skupina Poklady starého Chebu ve spolupráci s herci Západočeského divadla Cheb. | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Chceme dětem ukázat, že náš region je opravdu výjimečnou lokalitou, a to z mnoha úhlů pohledu. Vybudovat v nich hrdost na místa, kde žijí, právě skrze zajímavou minulost celé oblasti. Spolupracujeme s Milošem Říhou, historikem a bývalým kastelánem zámku Kynžvart, který pro nás překládá a zpracovává kroniky a další materiály,“ uvedl lektor Daniel Čihák.

Skupina nyní nabízí čtyři edukační programy. Letos poprvé jsou sestavené na celé dopoledne. „To, co se děti dozvědí, mohou hned využívat při nejrůznějších činnostech. Například při tvoření, malování, řešení hádanek a kvízů nebo nad pracovními listy. Akce se konají buď v ulicích historického Chebu, nebo v Edukačním centru Grünerův dům,“ řekl Čihák.

Po stopách posledního městského kata

Úvodem do historie, vzniku a fungování města je lekce Chebská náměstí. Šašek provede děti proměnami historického centra, prožije s nimi pády a vzestupy starobylého Chebu, navštíví s nimi trhy, sklepy, hradby a domy významných rodů, nechybí setkání s tehdejšími měšťany. Pomocí her a divadelních scén se žáci dozvědí zajímavosti o kultuře, právu, obchodu, politice a každodennosti středověku.

Druhý program je věnovaný katovi Karlu Hussovi. Interaktivní „bojovka“ se odehrává v Grünerově domě. Děti se při ní vydají po stopách posledního chebského kata, významného sběratele, léčitele a historika Karla Hussa. Potkají jeho současníky, rodinné příslušníky, přátele i nepřátele. Hra přibližuje dobu přelomu 18. a 19. století, historii útrpného práva, dějiny přírodních věd a dotýká se i tématu diskriminace.

Jak vypadal neočekávaný příjezd krále

„Především pro mateřské školy je určený program Řemeslníci a obchodníci. Je to takový workshop o bohaté kupecké a řemeslné tradici města Chebu. O tom, proč jsou půdy chebských domů tak rozsáhlé, jaké zboží se v nich skladovalo, jak probíhal obchodní ruch na tržištích a jaké dovednosti lidí učinily z našeho města významnou obchodní křižovatku,“ vysvětluje Daniel Čihák.

Zatím poslední, čtvrtý program, předkládá situaci při neočekávaném příjezdu krále. Děti v doprovodu šafáře navštíví středověké tržní město, jehož obyvatelé jsou překvapeni zprávou o nenadálé královské návštěvě.

„Jde o interaktivní procházku městem, kterou jsme vytvořili k 700. výročí zástavy Chebska českému králi Janu Lucemburskému. Je určena pro školy z celého regionu,“ doplnil Čihák.

Historie židovské komunity v Chebu

Skupina v těchto dnech natáčí krátké propagační spoty k jednotlivým lekcím a dokončuje další naučný program. Ten se týká chebských židů. Žáci nahlédnou do historie židovské komunity od středověku až po 20. století. Dozvědí se o nejznámějším židovském pogromu a připomenou si také události, které se zde staly později.

„Připravujeme divadelní scénky, hry nebo diskuse na dané téma. Děti budou součástí děje. Zažijí řadu událostí na vlastní kůži a dozvědí se, jak mohly obyvatele města ovlivňovat. Lekci na téma židů na Chebsku s názvem Byt (1350 - 1948) budeme nabízet od dubna, a to pro skupiny žáků druhého stupně základních škol,“ dodal Daniel Čihák.

zpět na článek