iDNES.cz

Publicista Michael Rund se znovu vydal po stopách architekta Rudolfa Welse

  13:30
Mnozí kolem nich chodí denně. Málokdo si ale uvědomuje, že například karlovarská poliklinika, sokolovský Hornický dům či objekt dnešní synagogy v Karlových Varech jsou dílem architekta Rudolfa Welse. Po jeho stopách se už podruhé vydal sokolovský publicista a ředitel tamního muzea Michael Rund.

Historik a ředitel sokolovského muzea Michael Rund se svou novou knihou o životě Rudolfa Welse. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Doufám, že i díky mé první knize, která vyšla v roce 2006, je Rudolf Wels dnes už známější,“ řekl na autogramiádě knihy Po stopách Rudolfa Welse její autor. Druhé vydání knihy přináší řadu nových informací o osobnosti architekta.

„Říkalo se například, že byl žákem i významným spolupracovníkem Adolfa Loose. To se díky nalezeným dokumentům podařilo prokázat,“ naznačil Rund. Novinek je ale v druhém vydání knihy podstatně více. Navíc je plnobarevná.

Autor představuje i osobní život architekta

Výčet budov, které Rudolf Wels navrhoval jak v regionu, tak v Praze, kam se později přestěhoval, by byl dlouhý. Vedle už zmiňovaných to byl například dnes už neexistující objekt Lázní VI v Karlových Varech, dnešní sídla policejní a živnostenské školy v Sokolově nebo hornická kolonie v Novém Sedle.

V knize Michael Rund připomíná i Welsovu spolupráci s karlovarskou sklárnou Moser. Vybudoval zde například dnes už neexistující objekt kantýny, podílel se ale i na designu vyhlášeného karlovarského skla. Po přestěhování do Prahy se prosadil i jako filmový architekt. Nejznámějším filmem, na němž pracoval, byl Hej-rup! Jiřího Voskovce a Jana Wericha z roku 1934.

Vedle profesního života Rudolfa Welse mapuje Michael Rund i jeho soukromí. Rodák z Oseku u Rokycan se oženil s Idou Krafftovou. Jejich prvorozený syn Tomáš přišel na svět v době, kdy rodina pobývala v Chebu, mladší Martin se pak narodil v Karlových Varech.

Welse připomíná i deska na poliklinice

Datum pro autogramiádu, která se uskutečnila 9. března v karlovarském knihkupectví v obchodím centru Varyáda, nezvolil Michael Rund náhodně. V noci z 8. na 9. březen roku 1944 totiž většina z rodiny architekta židovského původu zahynula v takzvaném rodinném táboře v Osvětimi. Přežil pouze starší syn, který před nástupem fašismu stačil emigrovat do Anglie, kde v roce 1988 zemřel.

Památku Rudolfa Welse připomíná například pamětní deska na budově karlovarské polikliniky. Takzvané Kameny zmizelých jsou pak před domem v pražské Dobrovského ulici, který Wels navrhl i v něm s rodinou bydlel.

zpět na článek