Co byla Tesla Romance a jak se dělal rozhlas připomíná výstava věnovaná rádiu

  16:20
Výstava radiopřijímačů nazvaná „Jak jsme poslouchali rádio“ je k vidění v centrální hale Krajské knihovny Karlovy Vary ve Dvorech. Expozici knihovna připravila společně s Českým rozhlasem Karlovy Vary u příležitosti 100. výročí zahájení rozhlasového vysílání.

Výstava radiopřijímačů nazvaná Jak jsme poslouchali rádio je k vidění v centrální hale Krajské knihovny Karlovy Vary ve Dvorech. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Návštěvníci uvidí celkem 22 současných i historických rozhlasových přijímačů. „Mezi nejstarší exponáty patří rádia ze 40. let minulého století. Jedná se o maďarský tranzistorový přijímač Orion Orionette 1004 rádio Tesla Romance, která se vyráběla na konci 40. let v továrně Tesla Pardubice,“ uvedla mluvčí krajské knihovny Andrea Bocková.

Většinu exponátů na výstavu zapůjčilo Rozhlasové muzeum Českého rozhlasu Plzeň, zbývající rádia jsou ze soukromých sbírek především zaměstnanců krajské knihovny. Dva přístroje také věnovala rozhlasovému muzeu do sbírky žena, která se zúčastnila besedy Jak se dělá rádio pořádané v knihovně u příležitosti rozhlasového výročí v den zahájení výstavy na začátku března.

O své zážitky se na ní podělili současní i bývalí redaktoři Andrea Strohmaierová, Zdeněk Trnka, Zbyněk Štíbr a Jaroslav Fikar. Účastníci si v rámci besedy mohli vyzkoušet práci s mluveným slovem a střihem.

Na své si přijdou i příznivci geocachingu

Kromě rádií je na výstavě k vidění také kufříkový magnetofon Sonet Duo z majetku krajské knihovny z produkce Tesly v 60. letech 20. století. Několik tisíc těchto magnetofonů bylo v roce 1964 vyvezeno do Německé spolkové republiky pro zásilkový obchod Quelle.

U příležitosti konání výstavy zároveň nechala krajská knihovna vyrobit kulaté dřevěné známky s motivem 100 let rádia a obrázkem historického radiopřijímače.

„To ocení především příznivci geocachingu, protože padesát známek z celkového počtu sto vyrobených kusů najdou v knihovně v kešce. Známka je unikátní, nikde jinde nebude k dispozici a nechali jsme ji vyrobit jako originální sběratelský kousek,“ upřesnila mluví krajské knihovny Andrea Bocková. Výstava potrvá do 29. března.