Požárů na Karlovarsku loni přibylo, vzplála nákupní střediska i sušárna

  16:00
V Karlovarském kraji vloni vzniklo nejméně požárů ze všech regionů v České republice, podle zveřejněných údajů Hasičského záchranného sboru jich bylo celkem 732. Meziročně jich ale v porovnání s ostatními kraji přibylo nejvíce. Nárůst byl o více než 59 procent.

„Největší byly dva požáry nákupních středisek, a to v Mariánských Lázních a v Chodově. A určitě také požár sušárny uhlí v objektu palivového kombinátu ve Vřesové na Sokolovsku,“ řekl mluvčí hasičů Martin Kasala.

Nepříjemné však pro hasiče jsou, mnohdy kvůli přístupu ve složitém terénu, i lesní požáry. „Například když hořel porost nad přehradou v Březové. Od začátku loňského července do půlky srpna jsme likvidovali 88 požárů lesa, suché trávy či strnišť na polích. Poměrně dost zásahů bylo také při požárech obytných domů nebo rekreačních objektů,“ řekl Kasal.

Nejvíce požárů loni vzplálo na Karlovarsku

„Po přepočtu požárů na tisíc obyvatel středního stavu zjistíme, že náš kraj měl druhou nejvyšší hodnotu tohoto ukazatele po Ústeckém kraji v rámci ČR. Bylo to 2,6 požárů na tisíc obyvatel. Přímá škoda způsobená požáry byla v našem kraji vyčíslena na 120,2 milionu korun. Oproti roku 2021 to bylo rekordní, téměř čtyřnásobné navýšení,“ uvedla Jana Špačková z Krajské správy Českého statistického úřadu v Karlových Varech.

V rámci meziokresního srovnání vykázal podle statistiků v roce 2022 nejvyšší počet požárů okres Karlovy Vary (279), nejméně jich vzniklo na Sokolovsku (226). Častěji než v roce 2022 hořelo ve všech třech okresech Karlovarského kraje, nejvyšší meziroční nárůst požárů přitom zaznamenal okres Cheb, a to o 84,6 procenta. V přepočtu na 1 000 obyvatel nejčastěji hořelo na Sokolovsku, tady na tisíc obyvatel připadalo 2,7 požáru.

Přímá škoda, zaviněná ohněm, byla v roce 2022 Karlovarském kraji 120,2 milionu korun. Nejvíce se na ní podílel okres Sokolov (53,1%), dosáhla tu 63,8 milionu korun. Naopak nejnižší škoda vznikla při požárech v okrese Karlovy Vary, kde dosáhla jen 23 milionů. „Relativní ukazatel přímé škody na jeden požár byl nejvyšší v okrese Sokolov (282,2 tisíc korun), nejnižší pak na Karlovarsku (82,4 tisíc korun),“ podotkla Špačková.

Hasiči zachránili majetek za desítky milionů

Ze statistiky vyplývá, že na území České republiky vzniklo v roce 2022 celkem 20 813 požárů s celkovou přímou škodou 5,7 miliardy korun. Přímá škoda na jeden požár činila 276 773 korun. Meziročně vzrostl počet požárů v ČR o 28,8 procenta a přímá škoda způsobená požáry se zvýšila o třetinu. Meziroční nárůst počtu požárů se týkal všech krajů.

Zásahy hasičů se podařilo při požárech v Karlovarském kraji uchránit před zkázou hodnoty ve výši 89,4 miliony korun. Nejvyšší podíl uchráněného majetku před požáry byl zaznamenán v okrese Cheb (46,1 %), a to v hodnotě 41,201 milionů korun. V České republice uchránili hasiči hodnoty za 12,6 miliardy.