Při vyprošťování lidí z havarovaného automobilu je důležitá každá vteřina

  11:30
Co možná nejrychleji a nejefektivněji dostat člověka z havarovaného vozu. To bylo námětem soutěže profesionálních a dobrovolných hasičů, která se uskutečnila v Ostrově. Zásahy u dopravních nehod se řadí mezi takzvané technické. A ty tvoří v současné době většinovou náplň práce hasičů.

„Zásahy u požárů představují pouze zlomek naší práce,“ potvrdil Roman Krumphanzl, velitel Územního odboru Karlovy Vary Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje. Stejně jako u ohně ovšem jde i při technických zásazích o každou vteřinu. Nacvičovat je proto podle Krumphanzla velice důležité.

„V rámci kraje máme dokonce vyčleněno několik jednotek, které jsou přímo předurčené k asistenci u dopravních nehod. Ty nasazujeme takříkajíc v prvním sledu. Tomu odpovídá i rozšířené školení hasičů a jejich technické vybavení,“ konstatoval velitel územního odboru.

Úsekové měření výrazně pomohlo

Vedle všech jednotek profesionálů je pro zásahy u dopravních nehod vyčleněno ještě 18 jednotek dobrovolníků. Úseků, na nichž mohou zúročit náročnou přípravu, je v regionu celá řada.

„Například silnice z Ostrova do Stráže nad Ohří, v poslední době v souvislosti s opravami i dálnice D6 a donedávna mezi velmi rizikové úseky patřil výjezd z Karlových Varů na Prahu. Po instalaci úsekového měření se tam ale situace zklidnila,“ poznamenal Roman Krumphanzl.

Profíci z Varů, dobráci z Ostrova

Soutěž hasičských jednotek měla nadstandardní náboj. V klání o pohár starosty Ostrova šlo totiž o daleko víc, než konečné pořadí na stupních vítězů. „Byla to totiž postupová soutěž do celorepublikového finále v této disciplíně,“ vysvětlil velitel.

Aby se klání hasičů co nejvíce podobalo skutečné akci, týmy nevěděly, jaký scénář pro ně organizátoři vybrali. „Když připravovali jednotlivé situace, byl tým izolovaný ve stanu. U reálného zásahu se hasiči taky až po dojetí na místo nehody dozvídají, s čím se musejí popasovat,“ vysvětlil Krumphanzl.

A kdo bude Karlovarský kraj reprezentovat ve finále? Mezi profesionály to budou hasiči z Karlových Varů. Skončili třetí, přičemž před ně se dostali profíci z Hořovic a aktuální mistři ze stanice Lidická v Brně. Mezi dobrovolnými hasiči si s řešením dopravní nehody nejlépe poradila a do finále postupuje jednotka z Ostrova.