VIDEO: Dron pomůže hasičům při pátrání po lidech nebo ohniscích požárů

  14:48
Nové vybavení za téměř 10 milionů korun převzali profesionální hasiči Karlovarského kraje. Získali speciální prostředky, které jim budou sloužit během zásahů při mimořádných událostech.

Velkou novinkou je dron, který pomůže v pátrání po lidech či při průzkumu velkých oblastí. Je vybavený kamerou s třicetinásobným optickým přiblížením s přenosem do ovládacího modulu.

Na velké vzdálenosti dokáže zjistit rozsah mimořádné události, odhalí možné překážky, které by mohly komplikovat zásah nebo napoví, jak zvýšit efektivitu zásahu.

„Zároveň je dron vybavený termovizí, která pomáhá při průzkumu terénu odhalit místa požáru a rovněž při pátrání po lidech v terénu. Je to nejmodernější bezpilotní prostředek, který je v současnosti pro záchranné složky k dispozici,“ poznamenal mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Nechybí ale ani další technika. První z nich je zásahová cisterna CAS 30 na podvozku Tatra 815-7, která hasičům pomůže při práci v těžkém terénu.

„Je to o vozidlo na terénním podvozku. Pro hašení veze tato cisterna devět tisíc litrů vody,“ přiblížil Kasal.

Pořízením této cisterny podle něj skončila obměna velkokapacitních zásahových cisteren na stanicích profesionálních hasičů v kraji. Do výbavy jim přibyly rovněž technické přívěsy pro přepravu vyprošťovací a stabilizační sady.

Fotogalerie

„Toto vybavení se užívá při záchraně osob či zvířat ze zřícených budov, závalů či z hloubky. Zásahů typu záchrana osob a zvířat zavalených či zasypaných evidují hasiči v Karlovarském kraji za poslední tři roky celkem třiadvacet,“ informoval mluvčí.

Kromě samotných speciálních sad tvoří vybavení přívěsů i další pomocný spotřební materiál, například elektrické či pneumatické ruční nářadí, spojovací materiál, osvětlení, laserový dálkoměr, lanový naviják či zvedací vaky.

Součástí speciální výbavy na zajištění stability a vyprošťování jsou i záchranářské a manipulační plošiny, které zajistí hasičům bezpečný přístup tam, kde hrozí zřícení.

Na novou techniku přispěl hasičům Fond zábrany škod, kraj a Karlovy Vary.